امنیت

به نفع امنیت شبكه است كه دیتانستر داخلی داشته باشیم


به نفع امنیت شبكه است كه دیتانستر داخلی داشته باشیم ؛ چرا كه دلیلی ندارد اطلاعاتمان خارج از كشور باشد.


مهندس نیوشا قادسی ، مدیر عامل شركت اسكان ایت ایران ، درگفت و گو با خبرنگار ایلنا، در زمینه امنیت شبكه و اطلاعات ، اظهار داشت: در كشور ما ساختاری برای رسیدن به دولت الكترونیك و سرویس اینترنتی وجود ندارد و این مسئله فاصله چشم‌‏گیری نسبت به كشورهای دیگر را ایجاد كرده است.
وی، با بیان این كه هر چه سیستم سرویس دهی اینترنتی در كشور گسترده‌‏تر شود مشكل امنیتی نیز به مراتب بیشتر خواهد شد, گفت: با باز شدن دروازه موسسات و شركت‌‏های كشور به شبكه اینترنت , انواع حملات و سوء استفاده‌‏ها در این محیط شكل می گیرد؛ بنابراین گسترش زیر ساخت‌‏ها و استحكام آن نیازمند رسیدگی با مسایل امنیتی شبكه است.
مهندس قادسی ، رشد امنیت شبكه را هم تراز رشد زیر ساخت‌‏ها دانست و یاد آور شد: امنیت اطلاعات در یك شبكه ممكن است به راحتی به خطر بیافتد و با پیشرفته شدن در زیر ساخت اطلاعات در یك شبكه ممكن است به راحتی به خطر بیافتد و با پیشرفته شدن در زیرساخت اطلاعاتی نمی‌‏توان امنیت شبكه را تضمین كرد.
وی ، افزود: در حال حاضر سازمان‌‏های كوچكی كه حتی سرویس اینترنت ارایه نمی دهند مشكل امنیتی دارند و با گشودن دروازه‌‏های اینترنت به سازمان‌‏ها و ایجاد دولت الكترونیك این مشكلات چند برابر خواهد شد.
مدیرعامل شركت اسكان ایت ، اصلاح ساختاری شبكه‌‏ها را در حال حاضر ضروری دانست و افزود: هم اكنون كه شبكه‌‏ای كوچك و بسته داریم باید به فكر اصلاح آن باشیم.
وی ، در خصوص دیتاسنترهای خارج از كشور نیز ، گفت: همه فكر می‌‏كنند كه چون دیتاسنترها در خارج از كشور است امنیت در آن رعایت می‌‏شود كه این بسیار اشتباه است , چرا كه شاهد هك شدن بسیاری از وب سایت‌‏ها كه هاست خارجی داشته‌‏اند نیز بودیم.
مهندس قادسی ، دلیل این‌‏كه وب سایت‌‏ها در خارج از كشور هاست می‌‏شود را عدم توانایی , امكانات دسترسی و سواد و علم دانست و یاد آور شد: دیتاسنتر به داشتن بسته مخابراتی و رعایت استانداردهای لازم نیاز دارد كه در كشور ما هنوز به طور كامل راه اندازی نشده است.
وی ، افزود: وب سایت‌‏هایی كه در خارج از كشور هاست می‌‏شوند همیشه در معرض خطر حملات اینترنتی هستند.
مهندس قادسی ، با تاكید بر این‌‏كه با وجود مشكل امنیتی دیتاسنتر داخلی , باز هم به نفعمان است كه میزبانی سایت‌‏هایمان داخلی باشد، خاطرنشان كرد:‌‏ دیتا مال ماست و با هر مشكلی حتی فیلترینگ باید در كشور خودمان باشد.
وی ، با اشاره به عدم امكانات در گذشته ، گفت: در حال حاضر امكانات برای میزبانی سایت‌‏ها در كشور فراهم شده است و ما نباید اطلاعات شبكه و دیتا را به خارج از كشور انتقال دهیم.


​​