امنیت

گزارش جنجالی آسیب پذیری بیشتر سیستم‌عامل "لینوكس" در مقایسه با "ویندوز"

 یك تحقیق انجام گرفته توسط دولت آمریكا كه از سه برابر بیشتر بودن حفره‌های امینتی سیستم‌عاملهای "لینوكس" و "یونیكس" در مقایسه با سیستم‌عامل "ویندوز" خبر می‌دهد، مورد انتقاد جامعه نرم‌افزارهای دارای كد باز قرار گرفته‌است.


به گزارش سایت اینترنتی "نیوزفكتور"، موسسه "آمادگی در برابر شرایط اضطراری آمریكا"(‪ (US-CERT‬وابسته به دولت این كشور، در گزارش جدیدی اعلام كرده‌است از میان تعداد كلی ‪ ۵‬هزار ‪ ۱۹۸‬حفره امنیتی شناسایی شده در سال ‪ ،۲۰۰۵‬دو هزار ‪ ۳۲۸‬حفره امنیتی به رایانه‌های مبتنی بر "لینوكس" یا "یونیكس"، دو هزار ‪ ۵۸‬مورد مربوط به رایانه‌های چند سیستم‌عاملی و تنها ‪۸۱۲‬ مورد مربوط به سیستم‌عامل "ویندوز" بوده‌است.


با این وجود برخی كارشناسان رایانه‌ای عقیده دارند آمار ارائه شده توسط این موسسه كه در ظاهر از سه برابر آسیب‌پذیرتر بودن "لینوكس" خبر می‌دهد، صحیح نبوده و كاربران را گمراه می‌كند.


در گزارش موسسه "یواس سی‌یی‌آرتی"، تنها حفره‌های امنیتی نگارشهای "ایكس پی"، "‪ "۹۸‬و "ان تی" از سیستم‌عامل "ویندوز" شمارش شده و این درحالی است كه برای ذكر تعداد حفره‌های امنیتی "لینوكس"، بر مجموعه ایرادهای شمارش شده در یكصد نگارش مختلف این سیستم‌عامل كه توسط شركتهای مختلف عرضه می‌شود، استناد شده‌است.


به گفته منتقدان گزارش منتشر شده اخیر، در این گزارش به طور مثال ایرادهای امنیتی مرورگر "فایرفاكس" نیز به حساب ایرادهای "لینوكس" گذاشته شده درحالی كه مرورگر "فایرفاكس" در "ویندوز" نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و به علاوه میزان خطرناك بودن این ایرادهای امنیتی مورد توجه قرار نگرفته و تنها به شمارش آنها اكتفا شده و از سوی دیگر به میزان حملات اینترنتی صورت گرفته با استفاده از هر كدام از این حفره‌های امنیتی نیز اشاره‌ای نشده‌است.


متخصصان مسایل امنیتی رایانه‌ای عقیده دارند به رغم آنكه در ظاهر و با یك شمارش ساده تعداد ایرادهای امنیتی "لینوكس" سه برابر بیشتر از "ویندوز" به نظر می‌رسد، اما نمی‌توان گفت كه كاربران "ویندوز" در مقایسه با كابران "لینوكس" از امنیت بیشتری برخوردارند.


​​