امنیت

عبدالمجیدریاضی: نقد‌ها باید عالمانه و مستدل باشد

عبد‌المجید ریاضی دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با ایتنا:‌ دولت از نظرات و پیشنهادات منطقی در تدوین آیین‌نامه استقبال خواهد نمود، در حالی كه ایجاد تنش، این شبهه را ایجاد می‌كند كه ممكن است منافع نا‌مشروع عده‌ای با یك ابلاغ در خطر افتاده باشد.عبد‌المجید ریاضی معاون فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: نقد و بررسی از سوی هر كس باید عالمانه و همراه با منطق و استدلال باشد، ولی گاه این مسئله را در اظهار‌نظر‌ها پیرامون ابلاغیه دولت مشاهده نمی‌كنیم.
دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات، در گفت‌وگو با ایتنا درباره مسیر تصویب ابلاغیه دولت گفت: این مصوبه همانند هر مصوبه دیگری در دولت، مسیر منطقی بررسی خود را طی كرده است، و اینطور نیست كه بنا به اظهار برخی، بدون انجام بررسی و مشورت‌های لازم، صورت گرفته باشد. ابلاغیه كاملا صحیح است و طبیعتاً هم دولت نمی‌تواند به سادگی، مصوبه و ابلاغیه قانونی خود را منتفی نماید.


ریاضی در باره بی‌دقتی كه در اظهارنظرها پیرامون این ابلاغیه دیده می‌شود گفت: حوزه IT كشور مانند هر بخش دیگری، بودجه معین خودش را دارد و مسلما وقتی این بودجه به تصویب برسد، مبالغ مورد نظر هزینه خواهد شد و صرفه‌جویی در اینجا به معنای حذف بودجه و یا كم كردن آن نیست.
وی افزود: در حال حاضر، خرید‌های زیاد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از سوی دستگاه‌های مختلف انجام می‌گیرد كه گاه هیچ كارایی و نتیجه لازم را دربرندارد. در الگوی صحیح دنیا، میزان پیشرفت كشور در صنعتی مانند IT به میزان بهره‌وری و كارایی آن وابسته است و نه صرفاً به عدد و رقم تجهیزات و سخت‌افزار.


ریاضی افزود: در فرهنگ ما هم تاكید بر استفاده بهینه از منابع است، به این معنا، صرفه‌جویی كردن یك هنر است و ما صرفه‌جویی را «درست مصرف كردن» می‌دانیم، و این لزوماً به معنای كم مصرف كردن نیست. بنابراین بخشی از سخنان و انتقادات، بدون توجه به این اصل، و با برداشت غلط است كه بصورت فله‌ای بیان می‌گردد.
دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات گفت: این كه فكر كنیم اگر كسی مثلاً در زابل می‌خواهد چیزی بخرد باید كارش را متوقف كند، این از همان برداشت‌های فله‌ای و بدون منطق است كه متاسفانه بیان می‌شود.


ریاضی افزود: البته ما از نقدها از سوی كارشناسان و دست‌اندركاران استقبال می‌كنیم و از آنها استفاده می‌كنیم، شاید به جای جنجال و بحث‌های غیرعلمی، بهتر باشد به صورت منطقی، مثلاً در قالب نشست و میز‌گرد و برنامه علمی یا مانند اینها،‌ با نقد و بررسی، الگوی مشخصی به عنوان نتیجه به دولت ارائه شود، و طبعاً دولت از این نظرات و پیشنهادات در تدوین آیین‌نامه استقبال خواهد نمود، در حالی كه ایجاد تنش، این شبهه را ایجاد می‌كند كه ممكن است منافع نا‌مشروع عده‌ای با یك ابلاغ در خطر افتاده باشد.


دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات در باره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: این سازمان مجموعه‌ای علمی-اقتصادی است و این را من به این دوستان گفته‌ام، و پذیرفته نیست كه به شكل مجموعه‌ای اقتصادی-سیاسی تبدیل گردد. به همین جهت انتظار نقد و اظهار‌نظر علمی برای حفظ منافع اعضا از آن می‌رود، در حالی كه بحث‌های فله‌ای غیر‌علمی و جنجال، فقط باعث زیر سئوال رفتن مجموعه خواهد بود.

 


​​