امنیت

"ویروس ‪ "Sober-z‬مخرب‌ترین نرم افزار ماه ژانویه در سراسر جهان

 نتایج گزارش‌های جمع‌آوری شده‌در سطح جهان نشان می‌دهد، ویروس ‪Sober-z‬ با آمار ‪ ۷۸/۹۲‬درصد از كل نرم افزارهای مخرب گزارش شده جهان را طی ماه جاری میلادی شامل می‌شود، این در حالی است كه سابر هیچ نشانی از كاهش حملات در خود ندارد.


ویروس قدرتمند ‪ Sober-z‬خود را به صورت ضمیمه نامه‌های الكترونیكی ارسال كرده و تلاش می‌كند تا سیستم امنیتی رایانه كاربر را از كار بیاندازد.


به گزارش امروز (سه‌شنبه) آنتی ویروس سوفوس به حوزه آی‌تی ایرنا، نویسنده این كرم اینترنتی به مدت دو سال است كه بطور ناشناس مشغول فعالیت است و آخرین تهدید او شایع‌ترین اقدام مجرمانه وی تاكنون بوده است.


كارول تریالت گفت: نكته متمایزكننده كرم‌های سابر از دیگر كرم‌های اینترنتی، قابلیت فریب دهندگی آنها است، از قول فروش بلیطهای جام جهانی فوتبال گرفته تا معرفی خود به عنوان مامور اف بی‌آی یا یك دوست قدیمی، به نظر می‌رسد كه خانواده سابر تا زمانی كه از اجرای فایل ویروسی ضمیمه توسط كاربر مطمئن نشوند دست از تلاش بر نمی‌دارد.


وی به عنوان مشاور ارشد امنیت سوفوس افزود: كرم اینترنتی ‪ Sober-z‬در جدول ماه نوامبر به جایگاه اول صعود كرد و در دسامبر ‪ ۲۰۰۵‬رتبه اول را همچنان به خود اختصاص داده است.


احتمال این می‌رود كه این طراح همچنان به كار خود ادامه دهد و نرم افزارهای مخرب را بر روی وب سایت‌های گوناگون بارگیری كند تا رایانه‌های آلوده آن را دریافت كرده و به اجرا درآورند.


همانگونه كه پیش بینی شده است احتمالا كرم اینترنتی مذكور تجارت‌های بیشتری را مختل خواهد كرد.


ویروس ‪ Sober-z‬كه می‌تواند خود را در قالب یك پیام از طرف سیا، اف بی آی و یا مامور تحقیقات فدرال در آلمان پنهان كند، در این ماه منجر به دستگیری یك اسپمر شد.


​​