امنیت

حفره امنیتی خطرناك در روش اتصال اینترنتی بی‌سیم سیستم عامل "ویندوز" شناسایی شد

یك كارشناس امنیتی موفق به شناسایی حفره امنیتی خطرناكی در فن‌آوری به كار رفته در سیستم‌عامل "ویندوز" به منظور اتصال بی‌بسیم به اینترنت، شده‌است.


به گزارش سایت اینترنتی "نیوزفكتور"، این حفره امنیتی كه نخستین بار در همایش هكرهای "اشموكن" در شهر واشنگتن آمریكا مطرع شده‌است، به روشی كه سیستم‌عاملهای "ویندوز ‪ "۲۰۰۰‬و همچنین "ویندوز ایكس‌پی" در رایانه‌های "لپ‌تاپ" برای اتصال بی‌سیم و خودكار به اینترنت از آن استفاده می‌كنند، بازمی‌گردد.


سیستم‌عامل "ویندوز" دارای فن‌آوری است كه به منظور تسهیل اتصال اینترنت برای كاربران، در هنگام روشن شده رایانه "لپ‌تاپ" به صورت خودكار جستجو برای شناسنایی شبكه‌های اتصالات بی‌سیم اینترنتی موسوم به "وای-فای" را آغاز كرده و در صورت عدم شناسایی هیچ شبكه اینترنتی در محیط، تلاش می‌كند از آخرین شبكه مورد استفاده قرار گرفته توسط همان رایانه برای اتصال بی‌سیم به اینترنت استفاده كند.


سیستم‌عامل "ویندوز" سپس آدرس و مشخصات این شبكه اینترنتی را برای تمامی رایانه‌های موجود در فاصله‌ای مشخص از خود ارسال می‌كند كه هكرها با استفاده از همین نكته می‌توانند از رایانه خود با استفاده از یك شبكه محلی بی‌سیم به رایانه‌های مجاور راه پیدا كنند.


به گفته كارشناسان، رایانه‌های استفاده‌كننده از "فایروال"های پیشرفته و همچنین سیستم عاملهای "ویندوز ایكس‌پی" مجهز به "سرویس پك ‪ "۲‬در برابر حفره امنیتی تازه شناسایی شده مقاوم هستند.


شركت "مایكروسافت" با تایید شناسایی این ایراد امنیتی در سیستم عامل "ویندوز" اعلام كرده‌است كه در مجموعه بعدی نرم افزارهای اصلاحی خود، وصله برطرف‌كننده آن را منتشر خواهد كرد.


​​