امنیت

شركت "سیمانتك" از شناسایی موج جدید ویروسهای تلفن همراه خبر داد

 شركت تولیدكننده نرم‌افزارهای ضد ویروس "سیمانتك" از شناسایی نسل جدید ویروسها و "ترویان"های ویژه تلفن همراه‌هایی كه از سیستم‌عامل "سیمبیان" و فن‌آوری ارتباط بی‌سیم "بلوتوث" استفاده می‌كنند، خبر داد.


به گزارش سایت اینترنتی "پی‌سی مگزین"، درحال حاضر بسیاری از مدلهای مختلف گوشی‌های "نوكیا"، "سونی-اریكسون"، "زیمنس"، "موتورلا" و "پاناسونیك" از سیستم‌عامل "سیمبیان" استفاده كرده و در نتیجه در برابر ویروسها و "ترویان"های تازه‌شناسایی شده آسیب پذیرند.


نخستین "ترویان" شناسایی شده توسط شركت "سیمانتك" با نام
"‪ ،"SymbOS.Sendtool.A‬پس از راه‌یافتن به گوشی موبایل از هر طریق ممكن، امكان راه‌یابی دیگر كدهای مخرب به گوشی تلفن همراه را از طریق فن‌آوری "بلوتوث" فراهم می‌كند.


این كد مخرب به صورت یك فایل به نام ‪ Fspreader.SIS‬وارد گوشی موبایل شده و چنانچه كاربر این فایل را باز كند، ویروس فعال شده و گوشی را آلوده می‌سازد.


دومین "ترویان" شناسایی شده توسط شركت "سیمانتك"، ‪SymbOS.Pbstealer.D‬ نام دارد كه پس از آلوده كردن گوشی موبایل، تمامی اطلاعات شخصی، شماره تلفنها و اطلاعات موجود در تقویم و دفترچه یادداشت گوشی را بدون اختیار كاربر و از طریق "بلوتوث" برای سایر گوشی‌ها و تجهیزات مجهز به فن‌آوری "بلوتوث" موجود در محیط ارسال می‌كند.


سومین "ترویان" شناسایی شده با نام "‪ "SymbOS.Bootton.E‬نیز می‌تواند پس از اجرا شدن گوشی موبایل را بدون اختیار كاربر روشن و خاموش كرده و یا حتی راه‌اندازی مجدد گوشی را دچار مشكل كند.


در حالی كه سال گذشته میلادی كاربران گوشی‌های مبتنی بر سیستم‌عامل "سیمبیان" شاهد گسترش انواع مختلف ویروس "كبیر"(‪ (Cabir‬بودند، به نظر می‌رسد ویروسهای موبایل در سال جدید از تنوع ببشتری برخوردارند كه این امر می‌تواند سرمایه‌گذاری شركتهای تولیدكننده نرم‌افزارهای ضد ویروس در زمینه تولید محصولات ویژه گوشی‌های موبایل را توجیه كند.


در حال حاضر اغلب مهمترین شركتهای تولیدكننده نرم‌افزارهای ضد ویروس كه در گذشته تنها به تولید محصولات ویژه رایانه‌ها می‌پرداختند، به تولید نرم‌افزارهای ضد ویروس ویژه گوشی‌های موبایل نیز روی‌آورده‌اند.


از جمله شركتهای فعال در این زمینه می‌توان به "سیمانتك"، "ترند مایكرو"، "مك آفی"، "اف سكیور" و "كاسپرسكی" اشاره كرد.


​​