امنیت

متخصصان امنیت IT پست های مدیریتی را اشغال می کنند!

 هموطن- متخصصان امنیتی در حوزه فناوری اطلاعات تا به حال عمدتا به خاطر دانش فنی و افزایش شدید خطر حملات هکرها و ویرویس نویسان مورد توجه بوده‌اند، اما آنان به واسطه تیزهوشی و فراست خود کم کم در حال در دست گرفتن مشاغل اجرایی مهم نیز هستند.
این روزها در سراسر جهان متخصصان امنیت IT به اتاق‌‌های مدیران شرکت‌های مهم تجاری دعوت می‌شوند و این فرصتی کم نظیر برای آنان است تا بر نفوذ و تاثیرگذاریشان بیافزایند و در عین حال فرصت‌های شغلی بهتری پیدا کنند.
بررسی‌های کنسرسیوم ISC که در قالب گزارشی با عنوان وضعیت جهانی نیروی کار در حوزه امنیت اطلاعات منتشر شده، نشان می‌دهد که در سال2005 بیش از 70 درصد پاسخ دهندگان به پرسش‌های کارشناسان ISC بر این باور بوده‌اند که دست‌اندرکاران امنیت IT در سال 2005 از تاثیرگذاری بیشتری نسبت به سال 2004 برخوردار بوده‌اند و بیش از 73 درصد آنان اعتقاد داشته‌اند که این تاثیرگذاری کماکان رشد خواهد کرد.
در بخشی از این گزارش آمده است: در سال 2005 متخصصان در سراسر جهان بر این باور بوده‌اند که تامین امنیت اطلاعات زمینه را برای انجام فعالیت‌های تجاری فراهم می‌آورد و دیگر کسی آن را هزینه‌ای زائد تلقی نمی‌کند. نتیجه این طرز تلقی دخالت بیشتر کارشناسان امنیت IT در بحث‌های استراتژیک شرکت‌های تجاری و به مشورت گرفته شدن آنهاست. در حالی که این افراد تا چندی قبل تنها با مدیران دون پایه ملاقات می‌کردند، امروزه در عالی‌ترین سطح مدیریتی پذیرفته می‌شوند. برآوردها نشان می‌دهد در سال 2005 بیش از 9/1 میلیون نفر متخصص در حوزه امنیت IT مشغول به کار بوده‌اند که نسبت به سال 2004، 9 درصد افزایش نشان می‌دهد.
انتظار می‌رود رشد سالانه این رقم تا سال 2009 حدود 5/8 درصد باشد. امروزه گفت‌وگو بین مدیران شرکت‌ها و متخصصان امنیت IT از بحث بر سر مسائل امنیتی فنی به تصمیم‌گیری در مورد استراتژی‌های مدیریتی ارتقا یافته است. این بدان معناست که آنان کنترل و نفوذ بیشتری در محیط کار خود به دست می آورند و می‌توانند هم به صورت افقی و هم عمودی در سطوح تخصصی شغلی رشد کرده و پست‌های بالاتر و مهمتری را اشغال کنند.
یک متخصص برجسته امنیت IT می‌گوید علاوه بر آن که در شرکت محل کارش به عنوان یک مدیر برجسته مطرح است هر ماه 3 یا 4 درخواست از دیگر شرکت‌های معتبر تجاری دریافت می‌کند که از وی می‌خواهند در مورد ایجاد پست‌های مدیریتی در حوزه امنیت IT نظر بدهد یا طرح خود را در این زمینه ارائه کند. این نشان می‌دهد که دید حرفه‌ای به این بخش ارتقا یافته است. کارشناسان مهمترین عوامل این تحول را بلوغ IT در شرکت‌های تجاری، تحرک فزاینده نیروی کار و آسیب‌پذیری‌های امنیتی متعاقب آن، پیچیده‌تر شدن فعالیت‌های مخرب هکرها و افزایش قوانین سختگیرانه در حوزه فناوری اطلاعات می‌دانند.
البته این نگرش هم در بسیاری از شرکت‌های تجاری تقویت شده که اگر مشکلات امنیتی از سر راه برداشته شوند از ضرر و زیان‌های گسترده مالی و اعتباری جلوگیری به عمل می‌آید و می‌توان انرژی نیروها را برای انجام کارهای سودده دیگری ذخیره کرد.
بررسی‌های موسسه IDC نشان می‌دهد که آمریکا در بحث امنیت IT از دیگر کشورهای جهان جلوتر است. البته علت این امر تمرکز هکرها و جنایتکاران آنلاین در این کشور است.
بد نیست بدانید متوسط حقوق سالانه متخصصان این حوزه در قاره‌های آمریکای شمالی، آسیا و اقیانوسیه و منطقه خاورمیانه و آفریقا به ترتیب 96500، 46695 و 77975 هزار دلار است و جالب آن که آمریکایی‌ها تمایل زیادی به استفاده از نیروهای خارجی در این حوزه ندارند زیرا دوست ندارند حفره امنیت خود را به دیگران بسپارند.


​​