امنیت

آغاز شمارش معكوس حمله ویروس "نیكسم" به رایانه ها

 با آغاز شمارش معكوس حمله ویروس رایانه‌ای "نیكسم" كه روز جمعه (چهاردهم بهمن ماه) فعال خواهد شد، كارشناسان رایانه‌ای به آن دسته از كاربران اینترنت كه رایانه‌های خود را بدون نرم‌افزارهای ضد ویروس رها كرده‌اند، در مورد خطر ابتلا به این ویروس خطرناك هشدار دادند.


ویروس رایانه‌ای "نیكسم" كه با اسامی دیگری از جمله "بلك وارم"، "مای وایف"، "كاما سوترا" و "گرو" نامگذاری شده، روز جمعه آینده پس از آغاز فعالیت خود در رایانه‌های از پیش آلوده شده، تمامی فایلهای مربوط به نرم‌افزارهای "فوتوشاپ"، "وورد"، "پاورپوینت"، "اكسل"، "اكسس"، "آكروبات" و همچنین فایلهای فشرده ‪ .zip‬و ‪ .rar‬را از هارد دیسك این رایانه‌ها پاك خواهد كرد.


ویروس "نیكسم" كه نخستین بار روز شانزدهم ژانویه گذشته شناسایی شده‌است همانند اغلب ویروسهای امروزی از ایمیل برای گسترش خود استفاده می‌كند. پست الكترونیك آلوده به این ویروس با یكی از موضوعات "(: ‪،"Funny‬ "‪ "Miss Lebanon 2006" ،"Hot Movie" ،"Pictures‬و یا موضوعاتی مشابه وارد میل باكس كاربران می‌شود كه باز كردن این ایمیل و كلیك كردن روی فایل ضمیمه همراه آن، سبب آلوده شدن رایانه كاربر خواهد شد.


این ویروس پس از راه‌یابی به هر رایانه، هارد دیسك آن را به منظور یافتن آدرسهای ایمیل جدید بررسی كرده و یك نسخه از خود را به آدرسهای ایمیل شناسایی شده ارسال می‌كند.


ویروس "نیكسم" سپس تلاش می‌كند تا نرم‌افزارهای ضد ویروس موجود در رایانه را غیر فعال كرده و از به روز شدن آنها جلوگیری كند.


به گفته كارشناسان امنیت رایانه‌ای، "نیكسم" طوری برنامه ریزی شده كه روز سوم از هر ماه میلادی فعالیت خود را در رایانه‌های آلوده شده آغاز كند.


این ویروس در تاریخ مذكور فایلهای مربوط به نرم‌افزارهای پركاربر كه دارای پسوندهای ‪،.zip ،.doc ،.mdb ،.mde ،.pdf ،.pps ،.ppt ،.psd ،.dmp‬ ‪ .xls ،.rar‬بوده را از هارد دیسك رایانه آلوده پاك كرده و حتی ممكن است صفح كلید و همچنین "ماوس" رایانه را نیز از كار بیندازد.


روش عملكرد ویروس "نیكسم" تا حدودی مشابه ویروسهای رایانه‌ای است كه بین ‪ ۱۰‬تا ‪ ۱۵‬سال پیش منتشر می‌شدند. ویروسهای آن زمان بر خلاف اغلب نمونه‌های امروزی، تلاش می‌كردند اطلاعات موجود در هارد دیسك را پاك كرده، هارد دیسك رایانه را فرمت كرده و یا حتی به صورت سخت‌افزاری غیرقابل دسترسی سازند و "نیكسم" نیز هم‌اكنون با تلاش برای پاك كردن فایلهای كاربران، بار دیگر رویه ویروسهای قدیمی را از سر گرفته‌است.


كارشناسان امنیت رایانه‌ای هشدار داده‌اند به رغم آنكه اغلب تولید كنندگان نرم‌افزارهای ضد ویروس محصولات خود را به منظور شناسایی و پاكسازی ویروس "نیكسم" به روز نگاری كرده‌اند، اما این ویروس با سرعت قابل توجهی گسترش یافته و تاكنون حدود ‪ ۳۰۰‬هزار رایانه را در سرتاسر جهان آلوده كرده‌است.


به گفته كارشناسان، كاربران اینترنت باید از فعال و به روز بودن نرم‌افزار ضد ویروس خود اطمینان حاصل كرده و از باز كردن ایمیل‌های مشكوك پرهیز كنند.


​​