امنیت

"اسپای‌ور كلینر" از بازار جمع‌آوری می‌شود

 شركت تولیدكننده نرم‌افزار ضد اسپای‌ور "اسپای‌ور كلینر" در پی شكایت "مایكروسافت" و همچنین دادستان ایالت واشنگتن آمریكا مجبور به جمع‌آوری محصول خود از بازار شد.


به گزارش سایت اینترنتی "پی‌سی‌ورلد"، هفته گذشته شركت مایكروسافت اعلام كرده بود كه نرم‌افزار "اسپای‌ور كلینر" شركت "سكیور كامپیوتر" نه تنها در شناسایی و پاكسازی نرم‌افزارهای مخرب "اسپای‌ور" موجود در رایانه‌ها ناتوان است، بلكه استفاده از آن حتی سبب آسیب پذیری بیشتر سیستم‌عامل "ویندوز" در برابر نرم‌افزارهای "اسپای‌ور" می‌شود.


دادستان ایالت واشنگتن نیز اعلام كرده بود نرم‌افزار "اسپای‌ور كلینر" برخی قوانین رایانه‌ای این ایالت را زیرپاگذاشته و به علاوه شركت "سكیور كامپیوتر" از تبلیغات دروغین برای فروش محصول غیركارامد خود بهره گرفته‌است.


"اسپای‌ور" به طور كلی به نرم‌افزارهای مخربی گفته می‌شود كه با سوء‌استفاده از حفره‌های امنیتی سیستم‌عاملها و مرورگرهای اینترنتی، بدون اراده كاربران از برخی سایتهای اینترنتی و یا خدمات به اشتراك‌گذاری فایل در اینترنت به رایانه‌ها راه یافته و باعث باز شدن پیایی پنجره‌های تبلیغاتی، تغییر دایمی برخی مشخصه‌های مرورگرهای اینترنتی (به ویژه اینترنت اكسپلورر) از جمله آدرس هوم پیج، كند شدن رایانه، ربوده شدن كلمات عبور و اسم رمزهای مورد استفاده كاربران و عدم عملكرد برخی قابلیتهای سیستم‌عامل "ویندوز" می‌شوند.


شركت "سكیور كامپیوتر" هم‌اكنون اعلام كرده كه ادعاهای اخیر علیه نرم‌افزار "اسپای‌ور كلینر"(‪ (Spyware Cleaner‬خود را بررسی و صحت برخی از آنها را تایید كرده‌است و به همین علت تا زمان برطرف كردن ایرادهای فوق، فروش نرم‌افزار "اسپای‌ور كلینر" را متوقف كرده و نسخه‌های موجود در بازار از این نرم‌افزار را جمع‌آوری خواهد كرد.


​​