امنیت

"ویندوز ویستا" به یك "دیوار آتش" دو طرفه و قدرتمند مجهز می‌شود

 شركت مایكروسافت در حال آماده‌سازی یك "دیوارآتش"(فایروال) قدرتمند برای سیستم‌عامل جدید "ویندوز ویستا" است كه این "دیوارآتش" قادر خواهد بود علاوه بر فیلتر كردن اطلاعات ورودی به رایانه، اطلاعات خروجی از رایانه را نیز فیلتر و كنترل كند.


به گزارش سایت اینترنتی "پی‌سی‌ورلد"، دیوار آتش جدید كه در بخش امنیتی "ویندوز فیلترینگ پلتفورم" از سیستم‌عامل "ویندوز ویستا" گنجانده خواهد شد، به علت به اصلاح "دو طرفه" بودن، می‌تواند دسترسی سایر رایانه‌های داخل یك شبكه را كه تلاش می‌كنند به رایانه كاربر متصل شوند، محدود كرده و در عین حال دسترسی رایانه كاربر به سایر رایانه‌های موجود در شبكه را نیز كنترل كند.


سیستم عامل فعلی "ویندوز ایكس‌پی" نیز به یك "دیوارآتش"(‪(Firewall‬ مجهز است با این تفاوت كه "دیوارآتش" ویندوز "ایكس‌پی" یك طرفه بوده و تنها قادر است اطلاعات ورودی به رایانه را فیلتر كند.


قابلیت فیلتر كردن اطلاعات خروجی از رایانه به ویژه برای مدیران شبكه‌ها بسیار مفید خواهد بود و امكان نظارت آنها بر نوع نرم‌افزارهای مورد استفاده كاربران را افزایش خواهد داد.


به طور مثال، با استفاده از این "دیوارآتش" مدیران شبكه قادر خواهند بود تنها استفاده از یك نوع نرم‌افزار مسنجر خاص را در رایانه‌های موجود در شبكه مجاز سازند و در صورت استفاده كاربر از یك مسنجر غیرمجاز، اطلاعات ارسال شده با این مسنجر به خارج از رایانه توسط "دیوارآتش" ویندوز "ویستا" فیلتر خواهد شد.


سیستم‌عامل "ویندوز ویستا" در بخش "ویندوز فیلترینگ پلتفورم"، علاوه بر "دیوارآتش" دو طرفه یاد شده، یه یك "دیوارآتش" یك طرفه مشابه نمونه موجود در "ویندوز ایكس‌پی" نیز مجهز خواهد بود كه كاربران می‌توانند بر حسب نیاز از یكی از آنها استفاده كنند.


شركت "مایكروسافت" سیستم‌عامل "ویندوز ویستا" را تا پایان امسال به بازار خواهد داد.


​​