امنیت

نیروی متخصص در زمینه امنیت شبكه در كشور وجود ندارد

نرم افزارهای مدیریت شبكه ما نرم افزارهای ایرانی نیستند و در نتیجه به دلیل آن كه متخصصین ما به این گونه نرم افزارها آشنایی كاملی ندارند ، امكان نفوذ در شبكه بیشتر خواهد شد.


مهندس كامبیز جمع‌‏دار ، استاد دانشگاه و كارشناس IT ، درگفت و گو با خبرنگار ایلنا ، با بیان این مطلب ، اظهار داشت: در حال حاضر شبكه‌‏های ما دارای امنیت بالایی نیستند و به راحتی توسط هكرها و افراد متخصص در این زمینه آسیب‌‏پذیر هستند.
وی ، با اشاره به شبكه بانكی كشور به عنوان یكی از شبكه‌‏های نفوذ پذیر ، یاد آور شد: باید مجموعه‌‏ای به صورت آنلاین شبكه را تحت كنترل داشته باشد و تمام دسترسی‌‏ها را در اختیار بگیرد.
وی ، افزود: در حال حاضر نیروی متخصص در این زمینه در كشور وجود ندارد و به راحتی شبكه اطلاعات ما توسط یك محصل و یا یك دانشجو قابل هك شدن است.
مهندس جمع‌‏دار،گفت: اگر بخواهیم به سمت دولت الكترونیك پیش رویم و همه چیز را تحت كنترل شبكه در آوریم ، مشكلات امنیت گسترده‌‏تر خواهد شد ، چراكه در حال حاضر بسیاری از امكانات ما در شبكه انجام نمی‌‏شود ، اما زمانی كه بخواهیم به یك مدیریت یك پارچه و نظارت كامل برسیم باید امنیت به وجود بیاید.
این استاد دانشگاه ، استفاده از دامنه‌‏هایIR را یكی از عوامل حفاظت عنوان كرد و خاطرنشان كرد: بهتر است برای امنیت شبكه‌‏ای از دامنه های داخلی كه پشتیبانی می‌‏شوند ، استفاده كنیم.
وی ، تبادل اطلاعات, استفاده از نرم افزارهایی با حفاظت بالا و نظارت دائم را از جلمه ویژگی‌‏های یك شبكه امن بر شمرد و تصریح كرد: بزرگ‌‏ترین شبكه در سایر كشورها با حفاظت بسیار بالا به راحتی هك می‌‏شود، بنابراین نباید از شبكه كشور ما انتظار امنیت بالایی را داشت.
مهندس جمع‌‏دار ، گفت: آنچه به طور معمول در دانشگاه‌‏های كشور به عنوان امنیت شبكه تدریس می‌‏شود متفاوت از آنچه كه در عمل با آن روبرو هستیم، است .
وی ، با اشاره به مشكلات پیش روی كشور در بحث فناوری اطلاعات ، تاكید كرد: زمانی كه استفاده از اینترنت پرسرعت برای همه مقدور نیست و حتی دسترسی غیر ممكن است ، نمی‌‏توان به آموزش آنلاین متخصصین برای امنیت شبكه امیدوار بود.
این استاد دانشگاه ، با بیان این كه جایگاه مناسبی در منطقه در بخش IT نداریم ، خاطرنشان كرد: كشورهای عربی بسیار جلوتر از ما حركت می‌‏كنند ، به عنوان مثال حتی سرویس‌‏های اینترنتی كه ما اجاره می‌‏كنیم از كشور امارات است و ما خودمان این چنین خدماتی را در كشور نداریم.
مهندس جمع‌‏دار ، رسیدن به قطب اول منطقه را طی 20 سال آینده دست یافتنی دانست و گفت: امكانات سرمایه‌‏ای و نیروهای موجود در كشور می‌‏تواند ما را به این سمت سوق دهد ، اما رسیدن به این اهداف كلان نیازمند تربیت مناسب نیروهای اسلامی و برنامه‌‏ریزی است.


​​