امنیت

شش راهكار اساسی برای مقابله با ویروس كاما سوترا

همان طور كه قبلا اعلام شده بود ویروس Nyxem از دیروز (سوم فوریه) پوشه‌های تمامی ‌سیستم‌های اكسل، وورد و پاور پوینت وآكروبات رایانه‌های راكه به آن وارد شده بود را مورد هدف قرارداد. حال نگرانی‌ها پیرامون این مساله است كه چطور می‌توان با این ویروس بسیار خطرناك كه به kama sutra موسوم است، مقابله كرد؟


به گزارش ایسنا از هفته‌ی گذشته بارها نسبت به تهدید جدی این ویروس برای هزاران دستگاه رایانه و شروع فعالیت تخریبی آن از روز سوم فوریه هشدار داده بودند.


ویروس kama sutra برای حذف فایل‌هایی كه به doc، .zip،. pdf . ختم می‌شوند، طراحی شده است وممكن است پیش از این وارد "درایو سخت" بسیاری از رایانه‌های شخصی شده باشد.


" وینسنت ویافر" ، رییس بخش واكنش به آنتی ویروس‌های شركت Symantec راهكارهایی درباره‌ی چگونگی حفاظت از رایانه‌ها در مقابل حملات فعلی و آینده‌ی kama sutra ارایه داده است.


*اسكن رایگان آنتی ویروس


اگر فكر می‌كنید آنتی ویروس شما به روز نشده است، یا تا به امروز از آنتی ویروس استفاده نكرده اید و یا آن را از سیستم خود حذف كرده اید، ابزار ردیابی در وب سایت ضدویروسی symantec.com وجود دارد. آن را بر روی رایانه‌ی خود دانلوود كرده و سیستم خود را اسكن كنید. در صورت مشاهده‌، ویروس كشته خواهد شد.


این ابزار رایگان از سوی شركت‌های معتبر آ‌نتی ویروس عرضه شده است و می‌تواند kama sutra را كشف و فعالیت آن را خنثی سازد. این ابزار مستقل از هر نرم افزار آنتی ویروس run می‌شود.


حتی اگر تصور می‌كنید كه خطری شما را تهدید نمی‌كند، باز هم آن را بر روی سیستم خود دانلوود كنید چرا كه این كار هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد.


*مطمئن شوید كه تعاریف ویروسی شما به روز شده باشند


از آن جایی كه هكرهای موزی هر روز از روش‌های جدید تری برای آلوده كردن رایانه‌ها استفاده می‌كنند، طراحان نرم افزارهای آنتی ویروس نیز سعی دارند محصولات به روز ارایه دهند.


اگر در رایانه‌ی خود نرم افزار آنتی ویروس دارید، ممكن است این نرم افزار رایانه‌ی شما را در برابر حملات قدیمی‌حفاظت كند، ولی احتمالا در مقابل ویروس‌های جدید كارایی لازم را نداشته باشد .


* از دیتا‌ی خود مراقبت كنید


ویافرمی‌گوید: این موضوع باید بطور مرتب و به خوبی انجام شود. هیچ كس نباید منتظر شود تا سیستمش به kama sutra یا ویروس‌های دیگر آلوده شود و تازه در آن هنگام به فكر چاره اندیشی باشد.


از دیتایتان، document‌هایتان، نامه‌ها و نوشته‌هایتان، تكالیف مدرسه تان و هر چیز دیگری محافظت كنید‌. اگر تاكنون این كار را انجام نداده‌اید، همین حالا آن را شروع كنید.


ویا فر معتقد است: وقتی كه شما از فایل‌هایتان مراقبت كنید، مطمئن باشید كه آن‌ها را از ابزارهای قابل برداشت یا خارجی، همچون یك درایو سخت USB حفاظت كرده اید. همچنین می‌توانید آن‌ها را روی یك CD و DVD منتقل كنید. حالا اگر سیستم شما به لحاظ امنیتی، هر روز در وضعیت بدتری قرار بگیرد، حداقل در این زمینه خیالتان آسوده خواهد بود.


*ازكلمات عبور استفاده كنید، ‌طوری كه به سختی قابل شكستن باشند


این روش همیشه كارآمد و موثر بوده است، اما ویافر این ایده را مخصوص به شبكه‌های خانگی می‌داند، جایی كه ممكن است افراد یك خانواده از document‌ها سهم می‌برند.


كلمه‌ی عبور از documentهای به اشتراك گذاشته‌ی شما محافظت می‌كند. ازكلمه‌ی عبور ساده و قابل دسترس استفاده نكنید، چرا كه این ویروس جدید، همانند دیگر ویروس‌ها سعی می‌كند تا كلمات عبور ساده را حدس بزند. به جای استفاده از از تاریخ تولد و نام افراد مورد علاقه آن را كمی‌پیچیده انتخاب كنید.


ویافر پیشنهاد می‌كند كه از یك عبارت و تركیبی از حروف كوچك و بزرگ استفاده كنید، چیزی مثل "ILoveYouMom" او همچنین می‌گوید می‌توانید بعضی سمبل‌ها را جایگزین حروف كنید.


به عنوان نمونه، به جای FIDO، از F1D0 استفاده كنید، یعنی عدد "1" را به جای حرف " I " بگذارید. روی هم رفته از به كارگیری هر چیزی كه باعث می‌شود رمز شما سخت تر حدس زده شود، دریغ نكنید.


*با استفاده از چندین لایه‌ی حفاظتی از شبكه‌ی خود مراقبت كنید


با افزودن یك دیوار آتش به لایه‌ی router ، داشتن نرم افزار آنتی ویروس، به روز شده و با دیگر ابزارهای حفاظتی، شما می‌توانید چند لایه‌ی مختلف امنیتی را در سیستم خود ایجاد كنید. اگر دیوار آتش متوجه یك آلودگی نشود‌، نرم افزار ضدویروسی و دیگر ابزارها از وجود آن مطلع می‌شوند‌. ویافر می‌گوید كه ما حتما باید تركیبی از یك دیوار آتش شخصی، نرم افزار آنتی ویروس وكلمه‌ی عبور یا ابزارهای فیلتر كننده داشته باشیم.


*"رایگان" واقعا به معنای رایگان نیست


هنگامی‌كه از وب سایتی یك نرم افزار را به صورت رایگان دانلوود می‌كنید، مواظب باشید، چرا كه بعضی از آن‌ها شامل نرم افزارهای جاسوسی و ad-ware هستند كه می‌تواند منجر به بروز مشكلاتی شود و سیستم شما را مستعد دریافت یك حمله كند.


"User agreement را بخوانید و اگر از آن چیزی سر در نیاوردید، این یك علامت هشدار دهنده است، پس آن را دانلوود نكنید"

 


​​