امنیت

سند سری آمریکا درباره اینترنت

یك سند سری كه به تازگی از طبقه بندی خارج شده اطلاعات جالبی از برنامه ارتش آمریكا برای "عملیات اطلاعات" به دست داده است. عملیاتی كه در آن از اعمال روش‌های جنگ روانی گرفته تا حمله به شبكه رایانه‌های دشمن، پیش بینی شده است.


بر اساس گزارش سایت بی‌بی‌سی، در حالیكه جهان از طریق اینترنت به سوی یكپارچگی می‌رود، "پنتاگون" استفاده از امكانات شبكه‌های رایانه‌ای، فن آوری‌های بی‌سیم و رسانه‌های نوین را در عملیات نظامی در نظر می‌گیرد.


ارتش آمریكا با پیش بینی استفاده از رسانه‌های نوین برای تاثیرگذاری بر افكار عمومی و طراحی سلاح‌هایی برای "حمله به شبكه رایانه" سعی می‌كند نحوه نبرد در یك جنگ الكترونیك را فراگیرد.


این سند، "راهنمای عملیات اطلاعاتی" نام دارد و با استفاده از "قانون آزادی اطلاعات" از "بایگانی امنیت ملی" در دانشگاه جرج واشینگتن اخذ شده است.


مقامات رسمی پنتاگون این سند را در سال ‪ ۲۰۰۳‬نوشته‌اند و وزیر دفاع آمریكا دونالد رامسفلد آنرا امضا كرده است.


این "راهنما" خواستار بازسازی همه جانبه توانایی‌های نظامی برای هدایت عملیات اطلاعاتی و جنگ‌های الكترونیك شده است. این سند همچنین در مورد برخی جزئیات، برای اینكه چگونه نیروهای ارتش آمریكا باید درباره این جنگ مجازی نوین فكر كنند، توصیه‌هایی كرده است.


سند مذكور می‌گوید: اطلاعات برای "موفقیت در عملیات نظامی، واجب" است و اضافه می‌كند كه رایانه‌ها و شبكه‌های مخابراتی اهمیت عملیاتی حیاتی دارند.


روش‌های تشریح شده در این سند مجموعه‌ای از فعالیت‌های نظامی عجیب شامل افسران مسئول روابط عمومی كه خبرنگاران را توجیه می‌كنند، نیروهای عملیات روانی كه سعی می‌كنند افكار و باورهای نیروی دشمن را دستكاری كنند و متخصصان حمله به شبكه‌های رایانه‌ای كه تلاش می‌كنند شبكه‌های الكترونیكی دشمن را نابود كنند، می‌شود.


احتمالا حیرت آورترین جنبه این "راهنما" اعتراف آن به این نكته است كه اطلاعات بعنوان بخشی از عملیات روانی نظامی، راه خود را به درون رایانه و صفحه تلویزیون شهروندان عادی ایالات متحده نیز باز كرده است.


این سند چنین تعبیر كرده كه: "اطلاعات ویژه مخاطبان خارجی شامل سیاست های عمومی و عملیات روانی، به طور فزاینده بوسیله مخاطبان داخلی (آمریكا) جذب می‌شوند".


"راهنما" ادامه می‌دهد: "پیام‌های عملیات روانی اغلب بوسیله رسانه‌های خبری برای مخاطبان بسیار گسترده تری كه شامل مردم آمریكا نیز می‌شوند، بازپخش می‌شود".


نویسندگان سند اعتراف می‌كنند كه رسانه‌های خبری آمریكا نباید ناآگاهانه تبلیغات و پروپاگاندای ارتش را پخش كنند. "حد و مرزهایی مشخص باید تعریف شوند". اما به نظر نمی‌آید آنها چگونگی آن را تشریح كرده باشند.


یكی از مقامات بایگانی امنیت ملی آمریكا می‌گوید: "در این دوران، غیر ممكن است مانع بازگشت و پخش دوباره داستان‌هایی در آمریكا شد كه بخشی از جنگ روانی و پروپاگاندا بوده و برای خارج فرستاده شده اند".


اطلاع عموم از عملیات اطلاعاتی ارتش آمریكا كم است، اما اینك به لطف برخی اشتباهات، در حال افزایش است.


اواخر سال گذشته، خبری به بیرون درز كرد كه پنتاگون به یك شركت خصوصی بنام گروه لینكلن پول داده تا صدها مقاله آماده را در روزنامه‌های عراقی به چاپ رساند. این مقالات همه در حمایت از سیاست‌های آمریكا و بوسیله كاركنان ارتش نوشته شده بودند.


در نمونه‌ای دیگر، یك سایت كه ظاهرا اطلاعاتی در مورد مسایل سیاسی در آفریقا و حوزه بالكان منتشر می‌كرد ساخته و پرداخته پنتاگون از آب درآمد.


اما وسعت واقعی عملیات اطلاعاتی پنتاگون چندان روشن نیست. مشخص نیست آنها چگونه كار می‌كنند، اهدافشان چیست و چه موقع از "اطلاع رسانی" به " تاثیرگذاری" بر عامه گرایش پیدا می‌كنند.


این "راهنما" با این حال شمه‌ای از آنچه ارتش آمریكا به سمتش در حركت است را نشان می‌دهد و تصویر بزرگی از آنچه در فكرشان است به دست می‌دهد.


در این سند آشكار شده كه اعضای عملیات روانی از برنامه‌های رسانه ای دولت آمریكا "پشتیبانی" می‌كنند. بعنوان نمونه تلویزیون مارتی كه برای كوبا برنامه پخش می‌كند از این حمایت‌ها برخوردار است.


این "راهنما" پیشنهاد می‌كند یك سایت جهانی برای حمایت از اهداف راهبردی آمریكا راه اندازی شود. اما توجه كنید، از دیپلمات‌های آمریكایی استفاده نخواهد شد! در مقابل این سایت از "افراد ثالث كه از مقامات آمریكایی اعتبار بهتری برای مخاطبان خارجی دارند" استفاده می‌كند.


این گزارش همچنین استفاده از مجموعه‌ای از فن آوری‌ها را برای پخش پروپاگاندا در خاك دشمن به اعضای عملیات روانی پیشنهاد كرده است.


هواپیماهای بدون سرنشین، تجهیزات بی‌سیم، تلفن‌های همراه و اینترنت رایج‌ترین فن آوری‌های پیشنهادی هستند.


وقتی این گزارش به تشریح برنامه "جنگ الكترونیك" میرسد، لحن بسیار غیرعادی به خود می‌گیرد.


به نظر می‌رسد كه سند فوق اینترنت را معادل یك سیستم جنگ افزاری دشمن فرض كرده است.


در این "راهنما" آمده كه: "راهبردها باید بر این اساس بنا شوند كه وزارت (دفاع) بعنوان یك سیستم جنگ افزاری دشمن با اینترنت بجنگد".


شعار "نبرد با اینترنت" بارها در لابلای این "راهنما" به چشم می‌خورد.


نویسندگان سند هشدار داده‌اند كه شبكه اینترنتی آمریكا در مقابل حملات هكرها، دشمنانی كه قصد از كار انداختن آن را دارند یا جاسوسانی كه بدنبال كسب اطلاعات هستند بسیار آسیب پذیر است.


"شبكه‌ها سریعتر از آنكه بتوانیم از آنها حفاظت كنیم گسترش می‌یابند خطر حملات ماهرانه افزایش یافته است ... شمار رویدادهای خطرناك بیشتر شده است."
در بخش آخر این سند به ایالات متحده توصیه شده كه باید به قدرتی دست یابد تا بتواند "حداكثر كنترل را بر همه ارتباطات الكترومغناطیس" اعمال كند.


نیروهای آمریكا باید قادر باشند "كل سیستم ارتباطات الكترونیكی دنیا را قطع یا نابود" كند.


ارتش آمریكا می‌خواهد به این قدرت دست یابد تا همه تلفن‌ها،همه شبكه‌های رایانه‌ای و همه سیستم‌های رادار روی كره زمین را تحت كنترل خود در آورد.


آیا این طرح‌ها تنها خواب و خیال دیوان سالارانی خود بزرگ بین هستند؟ یا واقعا جدی اند؟
این حقیقت كه "راهنمای عملیات اطلاعاتی" توسط وزیر دفاع تایید شده می تواند حاكی از این نكته باشد كه چنین طرح‌هایی در پنتاگون، بسیار جدی گرفته شده اند.


​​