امنیت

استفاده از سیستم عامل لینوكس تا سال 86 برای دولت اجباری می‌‏شود

امنیت سیستم عامل ، مهم‌‏ترین مولفه در امنیت اطلاعات است ، چرا كه سازندگان سیستم عامل به راحتی می‌‏توانند به داده‌‏های كاربران دست پیدا كنند.


مهندس فرامرز خالقی , سرپرست مركز آموزش عالی انفورماتیك شركت داده پردازی ایران , در گفت وگو با خبرنگار ایلنا , در خصوص نفوذ پذیری شبكه ، با بیان این مطلب , اظهار داشت: برای جلوگیری از ورود ویروس باید از فایروال استفاده كنیم ، اما برای عدم انتشار باید سراغ فایل سیستم‌‏ها و مدیریت‌‏های داخلی برویم كه در حال حاضر سیستم عامل لینوكس یكی از سیستم‌‏های مهم در بحث امنیت است.
وی ، گفت: حفره‌‏های امنیتی سیستم عامل ویندوز باعث می‌‏شود كه اكثر كاربرهای آن به طور دایم با مشكلات هك , ویروس و اسپم روبرو شوند.
مهندس خالقی , با اشاره به شركت داده‌‏پردازی به عنوان مجری لینوكس فارسی , یادآور شد: سازندگان سیستم عامل ویندوز به راحتی می‌‏توانند با ایجاد حفره‌‏هایی به اطلاعات كاربران دست پیدا كنند و به این دلیل استفاده از سیستم عامل‌‏هایی مانند لینوكس توصیه می‌‏شود.
وی، افزود: یكی از معضلات امنیت شبكه ناشی از لایه‌‏های مختلف دسترسی سازندگان سوئیچ به اطلاعات است و همچنین سیستم‌‏ها باید به نوعی مجهز شوند به فایروال‌‏ها كه این نیز هزینه سنگینی را در بر دارند كه مراكز كمتر حاضرند این هزینه را پرداخت كنند.
مهندس خالقی , با بیان این كه در بحث اینترنت حتماً باید از فایروال‌‏های قوی برای امنیت شبكه استفاده كرد , گفت: سیستم عامل ویندوز از نظر امنیتی اعتبار لازم را ندارد ، چرا كه مایكروسافت هم متوجه شده كه اگر بخواهد امن‌‏تر برخورد كند باید از سیستم عامل لینوكس به عنوان بحث امنیتی استفاده كند.
سرپرست دانشكده داده‌‏پردازی ، تصریح كرد: استفاده از سیستم عامل لینوكس برای كارمندان دولت تا سال 86 اجباری می‌‏شود.
وی ، افزود: از نگاه اول كار با لینوكس دشوار به نظر می‌‏آید ؛ اما كشورهایی مانند آلمان و برزیل نیز گام‌‏هایی به سمت لینوكس برداشته‌‏اند كه این مساله نشان‌‏دهنده فراگیر شدن لینوكس است.


​​