آیین‌نامه‌ها و فراخوان‌ها

نرخ مکالمه تلفن شهری در ساعات اوج ‌٨/٢٠ درصد كاهش یافت

دوشنبه، 27 مرداد، 1382

نرخ مکالمه تلفن شهری در ساعات اوج ‌٨/٢٠ درصد كاهش یافت

پیرو دستور مقامات مسوول در مورد تعدیل قیمت‌ها و با وجود اینكه میانگین درآمد مكالمات تلفن ‌٦ درصد بیشتر افزایش نیافته بود، با پیشنهاد این وزارتخانه و تصویب شورای اقتصاد نرخ مكالمات تلفن شهری در ساعات «اوج» (پیك) ‌‌٨/٢٠ درصد كاهش یافته و از ابتدای خرداد ماه اعمال شده است.
روابط عمومی وزارت پست و تلگراف و تلفن اعلام کرد: سال گذشته پس از مدت‌ها كار دقیق نظام جدید تعرفه‌های مكالمات شهری، بین شهری و بین‌المللی تلفن‌های ثابت و همراه تدوین و بعد از تصویب مراجع ذی‌صلاح در اسفند ماه (‌١٣٨١) ‌اعمال شد. به دنبال آن بر اساس قانون تجمع مالیات و عوارض بار دیگر تغییراتی در نرخ‌ها به عمل آمد كه از آغاز سال ‌٨٢ به اجرا گذاشته شد.
همچنین در دو ماه گذشته، این وزارتخانه با رعایت این امر، نرخ‌های جدیدی را پیشنهاد داد كه پس از تصویب شورای اقتصاد از اول خرداد ماه اعمال شده است.
با اجرای تعرفه‌های جدید نرخ یك دقیقه مكالمه‌ی تلفن شهری در ساعات اوج (پیك)‌ یعنی ‌٨ صبح تا یك بعد از ظهر ‌٨/١٩ ریال است كه نسبت به نرخ قبلی كه دقیقه‌یی ‌٣٣/٢٤ ریال بود ‌٨/٢٠ درصد كاهش یافته است.
همچنین این نرخ برای مكالمات شهری از ساعات ‌١٣ تا ‌٢١ معادل ‌١٧ ریال محاسبه می‌شود كه كاهش این نرخ نسبت به نرخ قبلی با قیمت ‌٩٢/١٨ ریال ‌١١ درصد خواهد بود و از ساعت ‌٢١ تا ‌٨ صبح روز بعد، روزهای جمعه و تعطیلات رسمی نرخ هر دقیقه مكالمه ‌١٤ ریال محاسبه خواهد شد كه در نرخ قبلی ‌٥٧/١٧ ریال بود.
بنابراین انتظار می‌رود مشتركان با آگاهی از این نكته كه مكالمه در ساعات اوج (پیك) یعنی ‌٨ صبح تا ‌١٣ گران‌تر است، اكثر مكالمات خود را به ساعت بعد از ظهر و شب انتقال دهند.
در ادامه این گزارش آمده است: هدف نهایی از اجرای نظام جدید تعرفه‌ها، ایجاد تعادل و بهره‌برداری منطقی از شبكه‌ی عظیم زیر ساخت ارتباطی كشور، در نظر گرفتن ضریب كاهش برای مناطق محروم، بهبود كیفیت ارتباطات در شبكه ملی و بین‌المللی و ایجاد ساده سازی و اختیار انتخاب ساعت مكالمه برای مشتركین از جمله مزایای این نظام است.
بر این اساس در بخش بین‌الملل و برای رفاه حال بیشتر مردم هر دقیقه مكالمه به مقصد هر كشور خارجی با حساب مالیات و عوارض ‌١٥٩٠ ریال محاسبه می‌شود، كه در حال حاضر نرخ‌های جدید بین‌الملل نسبت به نرخ‌های سال گذشته تا ‌٨٣ درصد كاهش یافته كه میانگین یا متوسط آن ‌٥٠ درصد است. به عبارتی درگذشته نرخ یك دقیقه مكالمه با برخی كشورها گاهی به ‌٨٠٠٠ ریال می‌رسید كه اكنون با اجرای این نظام نرخ مكالمه با كلیه‌ی كشورها ‌١٥٩٠ ریال است.
همچنین با به جریان گذاشتن نظام جدید تعرفه‌های مكالمات علاوه بر اینكه تعرفه خدمات (سرویس‌های) تلفن ثابت، همچون انتظار مكالمه و انتقال مكالمه، نمایشگر تماس و سرویس بیدارباش رایگان شده، ابونمان تلفن ثابت نیز با احتساب عوارض حداقل ‌٥٧٥ ریال بود كه به ‌٣١٨ ریال كاهش یافته است.

¤ نوشته شده در ساعت 0:40 توسط آرش کریم بیگی


​​