آیین‌نامه‌ها و فراخوان‌ها

تغییر ساختار شرکت مخابرات ایران

پنجشنبه، 30 مرداد، 1382

تغییر ساختار شرکت مخابرات ایران

پیرو مصوبه اخیر شورای عالی اداری مبنی بر لزوم تغییر ساختار شركت مخابرات ایران به عنوان ”شركت مادرتخصصی” و نیز تاسیس 3 شركت جدید، وزیر پست و تلگراف و تلفن بنا به تصویب مجمع عمومی صاحبان سهام، دكتر ”علیرضا بهرامپور” دكتر ”علی اكبر صنعتی” را به عنوان رییس هیات مدیره و مدیر عامل جدید این شركت منصوب كرد.
روابط عمومی وزارت پست و تلگراف و تلفن اعلام کرد: با توجه به مصوبه اخیر شورای عالی اداری درباره انتزاع بخش از وظایف و فعالیت‌های شركت مخابرات ایران و ساماندهی آن‌ها در سه شركت به نام‌های ”شركت ارتباطات زیر ساخت”، ”شركت ارتباطات داده‌ها” و ”شركت ارتباطات سیار” و هم‌چنین با عنایت به آغاز مرحله جدید فعالیت شركت مخابرات ایران تحت عنوان ” شركت مادر تخصصی مخابرات ایران”، وزیر پست و تلگراف و تلفن بنابر تصویب مجمع عمومی صاحبان سهام شركت مخابرات ایران از خدمات و زحمات دكتر علیرضا بهرامپور در دوران تصدی ریاست هیات مدیره و مدیریت عامل شركت مذكور تشكر و قدردانی كرده و دكتر علی اكبر صنعتی را به عنوان رییس هیات مدیره و مدیر عامل شركت مخابرات ایران منصوب كرد تا ضمن انجام وظاف مربوط، زمینه تحقق مصوبه یاد شده را فراهم آورد.
این روابط عمومی می‌افزاید: گفتنی است براساس مصوبه یكصد و سومین نشست شورای عالی اداری در تاریخ 21 تیرماه 1382، كلیه وظایف و فعالیت‌های مربوط به شبكه ارتباطات زیرساخت شامل مراكز مایكروویو بین شهری و بین‌المللی، شبكه اصلی فیبرنوری ایستگاه‌های زمینی ماهواره مخابراتی مرتبط با زیر ساخت، مراكز سوییچ راه دور و بین‌المللی از شركت مخابرات ایران جدا (منتزع) و به شركت ”ارتباطات زیر ساخت” منتقل می‌شود.
همچنین تمامی وظایف مربوط به امور ارتباطات داده‌ها (دیتا) نیز در شركتی به نام ”ارتباطات داده‌ها” متمركز می‌شود، اما وظایف دسترسی شبكه داده‌ها را شركت‌های مخابرات استان‌ها برعهده می‌گیرند تا با استفاده از ظرفیت‌های بخش غیر دولتی انجام دهند.
شورای عالی اداری تاسیس ”شركت ارتباطات سیار” را نیز تصویب كرده است كه به موجب آن وظایف مربوط به امور ارتباطات سیار را مستقل انجام خواهد داد.
با هدف جلوگیری از گسترش تشكیلات، این سه شركت هیچگونه واحد استانی نخواهند داشت و فعالیت‌های اجرایی استانی خود را به صورت پیمانكاری در قالب قرارداد مشخص و با استفاده از حداكثر توان بخش غیر دولتی و به صورت رقابتی انجام خواهند داد.


دكتر ”علی اكبر صنعتی” كه تاكنون عضو هیات مدیره شركت مخابرات ایران بود، متولد 1328 است و مدارك لیسانس مهندسی برق با گرایش مخابرات را از دانشگاه صنعتی شریف تهران، فوق لیسانس مهندس الكترونیك هسته‌یی از دانشگاه تهران و دكترای مدیریت استراتژیك از دانشگاه عالی دفاع ملی دریافت كرده است.
وی از سال 1353 در شركت مخابرات ایران مشغول به كار است و علاوه بر گذراندن دوره‌های متعدد تخصصی، سوابق تدریس در رشته مخابرات را در كارنامه خود دارد.


​​