آیین‌نامه‌ها و فراخوان‌ها

آئین نامه انتقال دیتا از طریق ماهواره نهایی میشود

شنبه، 25 مهر، 1383


 مجوز انتقال دیتا از طریق ماهواره  ۵ ساله بوده و  حق امتیاز آن ۴۵ میلیارد ریال خواهد بود که دومیلیارد دلار آن در ابتدا دریافت خواهد شد و باقی آن از سال دوم هرسال ۷۵۰ هزار دلار خواهد بود! تاکنون ۱۴ شرکت برای دریافت این مجوز اعلام آمادگی کرده اند!عصر ارتباط- مسعود داوری نژاد رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از پایان یافتن مراحل اداری تنظیم این آئین نامه در وزارت مطبوعش خبر داد و گفت : طی جلسه ای که با مسولان سازمان برنامه و بودجه داشتیم مفاد این قانون بررسی و در هفته جاری نهایی خواهد شد.


وی افزود : تمام شرکتهای فعال در عرصه داده و رادیو میتوانند برای درخواست پروانه فعالیت اقدام کنند. به گفته داوری نژاد حق پروانه ۵ ساله این مجوز ۴۵ میلیارد ریال خواهد بود که دومیلیارد دلار آن در ابتدا دریافت خواهد شد و باقی آن از سال دوم هرسال ۷۵۰ هزار دلار خواهد بود!


داوری نژاد گفت : در صورتی که شرکتها در طول یکسال از 36Mhz پهنای باند ماهواره ای خود استفاده کنند مشمول ۳۰ درصد تخفیف در حق پروانه ای همان سال خود خواهند شد و اگر این مقدار به 72Mhz برسد تخفیف حق پروانه ۵۰ درصد و اگر به پهنای باند بیش از 150Mhz دست پیدا کنند مشمول ۷۵ درصد تخفیف حق پروانه سالیانه خواهند شد.


به گفته رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شرکتهای متقاضی باید پروانه های ثابت داشته باشند و فقط میتوانند در حوزه شبکه های انتقال دیتا فعالیت کنند.


وی درخصوص تعرفه استفاده از این خدمات گفت : بسبب رقابتی بودن ارائه این سرویس ها تعیین قیمت ها برعهده خود شرکتها گذاشته شده تا با ایجاد بازار رقابتی خودشان قیمت ها را تعیین کنند و وزارتخانه تنها بر عملکرد آنها و سلامت رقابت نظارت خواهد کرد.


مهندس داوری نژاد تعداد شرکتهای متقاضی این مجوز را تا قبل از اعلام رسمی آئین نامه ۱۴ شرکت عنوان کرد!


​​