آیین‌نامه‌ها و فراخوان‌ها

امضاى الكترونیكى در انتظار آیین‌نامه اجرایى است

پنجشنبه، 14 آبان، 1383


 ما هنوز در اطلاع‌رسانى درباره بسیارى از مفاهیم اولیه ICT به مردم دچار ضعف هستیم و آشنا كردن آنها با مفاهیم تخصصى مانند امضاى الكترونیكى نیاز به زمان بیشترى دارد.  


Photo Google


ابوالفضل شاکری-  مشاور دبیر خانه شوراى عالى اطلاع‌رسانى گفت: قانون تجارت الكترونیك و به رسمیت شناختن امضاى الكترونیكى (SIGNATURE ELECTRONIC) نیازمند تدوین و تصویب آیین نامه اجرایى مربوط به امضاى الكترونیكى است.

حمیدرضا ریاحى گفت: بر اساس قانون تصویب شده، امضاى الكترونیكى عبارت از هر نوع علامت منضم شده یا به نحو منطقى متصل شده به داده پیام است كه براى شناسایى امضاكننده داده پیام مورد استفاده قرار مى‌گیرد.

وى افزود :اكنون برخى از سازمان‌هاى دولتى و اقتصادى كشور در حال تهیه مواد قانونى آیین نامه اجرایى، به منظور فراهم كردن زمینه استفاده از امضاى الكترونیكى در كشور هستند.

وى افزود: وزارت بازرگانى، وزارت ارتباطات و فناورى اطلاعات، وزارت اقتصاد و دارایى، سازمان مدیریت و برنامه ریزى، قوه قضاییه، دبیر شوراى عالى اطلاع رسانى و چند نهاد دیگر با تشكیل گروه‌هاى تحقیقاتى و مطالعاتى در حال تهیه مفاد این آیین نامه هستند.

وى با تاكید بر این نكته كه ایجاد نظام و ساختار اجرایى، لازمه استفاده از این فناورى نوین در سیستم ادارى كشور است، گفت: این آیین نامه اجرایى پس از تصویب توسط هیات دولت براى اجرا به دستگاه‌ها و ادارات ابلاغ مى‌شود.

وى درباره تایید بین‌المللى امضاى الكترونیكى گفت: دولت ایران در حال مذاكره با اتحادیه بین‌المللى مخابرات (ITU) در این زمینه است.

ریاحى خاطر نشان كرد: به منظور راه‌اندازى سیستم مدیریت و ارائه امضاى الكترونیكى در داخل كشور نیاز به فرهنگ سازى و وارد كردن برخى نرم افزارها و فناورى‌هاى پیچیده مانند سیستم رمزنگارى داریم.

وى گفت: ما هنوز در اطلاع‌رسانى درباره بسیارى از مفاهیم اولیه ICT به مردم دچار ضعف هستیم و آشنا كردن آنها با مفاهیم تخصصى مانند امضاى الكترونیكى نیاز به زمان بیشترى دارد.

وى یادآور شد: ایرنیان مى‌توانند از طریق سایت‌هاى بین المللى اقدام به دریافت و استفاده از امضاى الكترونیكى در سراسر دنیا كنند.


​​