سیستم‌عامل و نرم‌افزار

آمادگی سازمان ها در معماری سرویس گرا با همکاری سازمان IT و دانشگاه شهید بهشتی مورد سنجش برخط قرار میگیرد

 

برای اولین بار در کشور، ابزار سنجش آنلاین سطح آمادگی معماری سرویس گرا(SOA) برای استفاده عموم سازمان ها در سایت آزمایشگاه مرجع معماری سازمانی سرویس گرا(soea.sbu.ac.ir) قرار گرفت، این خدمت بصورت رایگان و از طریق سایت آزمایشگاه برای همه دستگاه های دولتی و شرکتهای خصوصی ارائه می گردد. این ابزار بر اساس متدهای روز دنیا، سطح آمادگی معماری سرویس گرا در سازمان را بر اساس خود اظهاری کاربران محاسبه و نتیجه را بصورت آنلاین نمایش  می دهد.

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، مهندس امیر مهجوریان، مدیر فنی آزمایشگاه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: علاوه بر سنجش آنلاین سطح آمادگی SOA، خدمات آزمایشگاه شامل مشاوره و اجرای طرح های معماری سازمانی سرویس گرا، برگزاری دوره های آموزشی ، تست وب سرویس و تایید نمونه محصولات معماری و انتشار اسناد مرجع و فنی میشود.

وی افزود:کشور ما جزو معدود کشورهایی است که در دانش معماری سازمانی جزو پیشروان و در رده کشورهای صنعتی می باشد. هم در زمینه های علمی معماری سازمانی نتایج و دستاوردهای زیادی بدست امده و هم در زمینه عملی میتوان ادعا کرد ده ها پروژه کوچک و بزرگ معماری سازمانی در کشور انجام شده است. اما در چند سال اخیر جای خالی یک نهاد مرجع کاربردی-تحقیقاتی برای راهبری و استانداردسازی مبحث معماری سازمانی سرویس گرا در کشور احساس می شد که خوشبختانه با همت سازمان فناوری اطلاعات ایران و تلاش دانشگاه شهید بهشتی)که همواره قطب فعالیت های معماری در کشور بوده)، این آزمایشگاه مرجع تأسیس و راه اندازی گردید

لازم به ذکر است این آزمایشگاه در خرداد 91 با حضور مهندس حکیم جوادی معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات و هیات همراه به بهره برداری رسید و از ابتدای تابستان 91 ارائه خدمات به سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی را تحت نظارت سازمان فناوری اطلاعات آغاز نموده است.


​​