تلفن همراه

وزیر ارتباطات بخواند

 

سعید نوری آزاد - روزنامه جام جم: در شبانه‌روز چه میزان از تلفن همراه استفاده می‌كنید؟ با چه افرادی تماس گرفته و چه میزان برای آن هزینه می‌كنید؟ از ماه جاری به عدد هزینه پاسخ خود حداقل 20درصد اضافه كنید. اگر شما هم مشترك سیمكارت‌های دائم تلفن همراه تمام اپراتورها هستید، به دلیل اجرای عدالت باید هزینه اضافه پرداخت كنید؛ آن هم هزینه‌ای كه به دلیل یك اشتباه فنی كه در سال‌های آخر دهه 70 رخ داده و مسئول آن هم وزارتخانه وقت بوده است.
داستان از این قرار است كه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی كه با وجود شورای رقابت و شورای عالی فضای مجازی همچنان خود را متولی قیمت‌گذاری و تغییر فرمول قیمت‌گذاری‌های حوزه ارتباطات می‌داند بعد از چراغ‌سبزهای مختلف به مخابرات برای افزایش هزینه تلفن ثابت تحت عناوینی مانند هم‌كد‌شدن داخل استان، این بار به سراغ تعرفه‌های تلفن همراه رفته است تا یكی از اشتباهات قدیمی فنی خود را كه تاكنون هزینه گزافی را به مردم تحمیل كرده است با هزینه اضافه دیگری از جیب مردم جبران كند. به این نكات توجه كنید: مسعود داوری‌نژاد، معاون وزیر وقت ارتباطات و پایه‌گذار سازمان تنظیم مقررات، جریان این اشتباه را این‌گونه تشریح كرده است: «در ابتدای واگذاری تلفن همراه (كه در آن زمان فقط شركت ارتباطات سیار به عنوان شركتی دولتی متولی این كار بود) بچه‌های مخابرات بدون توجه به نظر مشاور خارجی برای شماره‌بندی (نامبرینگ) خاص تلفن همراه، این كار را به سبك تلفن ثابت انجام دادند و چون از نامبرینگ و سیستم‌های بیلینگ (نظام محاسبه و صدور قبض) تلفن همراه هم اطلاعی نداشتند، كشور را به سبك تلفن ثابت كدبندی كردند و كدهای 0911 تا 0918 در نظر گرفته شد و باقی ماند. بعد از این تاریخ و واگذاری تلفن همراه در قبوض مشتركان تلفن همراه شركت مخابرات ایران كه بعدها به اسم «همراه اول» معروف شد، بندی با عنوان هزینه جابه‌جایی و تماس بین‌شهری گنجانده شد كه معنای آن دریافت هزینه اضافه، بسته به مكان مبدأ و مقصد تماس بود. این یعنی بین تلفن همراه و ثابت هیچ تفاوتی قائل نشدند و هزینه‌ها نیز با جابه‌جایی افراد افزوده می‌شد. اما برای اپراتور دوم و سوم این موضوع اصلاح شد، اما همچنان هزینه اضافه از مشتركان همراه اول برای این بندها گرفته می‌شد.» (ماهنامه تحلیلگران ارتباطات.29 مهر 87)
 
حال در چند روز گذشته در كنار اقدام بی‌سابقه سازمان تنظیم مقررات درباره ابلاغ تعرفه دولتی پایه برای نرخ مكالمات، به همراه اول نیز اجازه داده شده است كه درقبال حذف هزینه جابه‌جایی (بخوانید همان اشتباه قدیمی) تعرفه جدید اعمال كند! یعنی نه تنها آن هزینه اشتباه حذف نشود، بلكه با اصلاح تعرفه افزایشی نیز بیابد. به این ترتیب تغییر تعرفه تلفن همراه، هزینه متوسط هر دقیقه مكالمه 447ریالی فعلی را به 515 ریال افزایش خواهد داد و اسم این كار نیز یكسان سازی گذاشته شده و گفته می‌شود افزایش تعرفه‌ای در كار نیست.
به گفته رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و به نقل از روابط عمومی این سازمان: «بر اساس آمار ترافیكی اندازه‌گیری شده در شبكه تلفن همراه شركت مخابرات ایران 70 درصد مكالمات شبكه تلفن همراه، شهری و 30 درصد بین شهری است» با این حساب 70درصد مردمی كه تماس خارج شهری نداشته یا از شهر خود خارج نمی‌شوند، اكنون با تغییر تعرفه‌های تلفن همراه باید تاوان جابه‌جایی آن 30درصد مشتركان دیگر را بدهند! مشخص نیست چه نوع محاسبه‌ای مدیران مخابرات را به چنین نتیجه‌ای رسانده است. آیا چنین افزایش هزینه بی‌منطقی برای مردم عدالت است؟ آیا هزینه اشتباه فنی مخابرات بایداز مردم گرفته شود؟ به نظر می‌رسد باید وزیر ارتباطات كه چندی پیش در گفت‌وگو با جام‌جم قاطعانه از منتفی شدن هرگونه افزایش تعرفه تلفن همراه سخن گفته بود، این یادداشت را بخواند.

​​