تلفن همراه

شش نكته برای حفظ امنیت موبایل

منبع: دنیای اقتصاد
اصلا فرقی نمی‌کند که شما کاربر آندروید باشید یا iOS. در هر حال موبایلتان محرم بسیاری از اسرار و حامل امور خصوصی‌ شما است. نکات این مقاله کمک شایانی برای بالا بردن امنیت این عضو جدانشدنی به شما ارائه می‌کند.
 
هرچه بیشتر از دستگاه موبایل خود استفاده كنید، باید بیشتر نیز راجع به امنیت آن نگران باشید. این مساله به خصوص درصورتی‌كه شما از موبایل برای كار خود استفاده کنید، اهمیت بیشتری پیدا می‌كند.  البته به خاطر داشته باشید در صورتی‌كه موبایل شما با سرور ایمیل محل كار شما پیكربندی شده باشد، احتمالا برخی از نكات امنیتی كه در این مقاله به آن اشاره می‌كنیم توسط كارفرمای شما پیاده‌سازی شده است: 
۱- سیستم عاملی انتخاب كنید كه رمزگذاری را پشتیبانی می‌کند و از رمزگذاری آن استفاده كنید.
به گزارش مرکز ماهر، اگر شما واقعا به امنیت دستگاه موبایل خود اهمیت می‌دهید، باید از سیستم عامل و دستگاه موبایلی استفاده كنید كه رمزگذاری مبتنی بر سخت افزار را برای حافظه‌های داخلی و خارجی پشتیبانی می‌کند.  از جمله چنین سیستم عامل‌هایی می‌توان به Apple iOS و RIM BlackBerry اشاره كرد. 
این به آن معنا است كه داده‌های ذخیره شده بر روی موبایل شما در برابر پیشرفته‌ترین هكرها نیز تا حد خوبی محافظت می‌شود. بدون رمزگذاری ممكن است فردی بتواند داده‌های موجود بر روی دستگاه را حتی بدون در اختیار داشتن pin یا كلمه عبور نیز بازیابی کند.  رمزگذاری كامل دستگاه در دستگاه‌های فعلی آندروید محدود است و بین تولیدكنندگان مختلف، دارای تفاوت‌هایی است. گوشی‌های هوشمند تجاری موتورولا قابلیت‌های رمزگذاری را بر روی آندروید 3/2 و آندروید 3.x فراهم می‌آورند. 
انتظار می‌رود كه در سال جاری شاهد رایانه‌های لوحی و گوشی‌های هوشمند اندروید ۴.x باشیم كه رمزگذاری را پشتیبانی می‌کنند.  
۲- یك pin یا كلمه عبور انتخاب كنید.
فعال كردن یك كلمه عبور، pin، كد عبور یا عبارت عبور، نخستین خط دفاعی برای محافظت از محرمانگی و امنیت شما است.  این كار كمك می‌كند كه در صورت گم شدن، به سرقت رفتن یا جا ماندن دستگاه در جایی، از برداشتن آن توسط دیگران و مشاهده و دستكاری در محتویات آن جلوگیری به عمل آید. معمولا در صورتی‌كه رمزگذاری بر روی دستگاه فعال باشد، انتخاب كلمه عبور برای آن یك اجبار است. اگر رمزگذاری توسط سیستم عامل پشتیبانی نشده باشد، شما باید حتما خود را ملزم به تعیین یك كلمه عبور مناسب برای دستگاه خود بدانید. زیرا اگرچه احتمالا داده‌های شما توسط افراد خاصی كه كلمه عبور شما را نیز ندارند قابل بازیابی است، اما حداقل به این شكل این داده‌ها را در برابر برخی مجرمان محافظت خواهید كرد. 
۳- از بین بردن خودكار داده‌ها را فعال کنید.
اغلب سیستم عامل‌های موبایل، حذف خودكار داده‌های دستگاه را پس از چند بار تلاش ناموفق برای وارد كردن كلمه عبور، پشتیبانی می‌‌کنند. این كار در صورتی كه رمزگذاری توسط دستگاه پشتیبانی نشده باشد، بسیار ارزشمند است، اما برای دستگاه‌هایی كه از رمزگذاری بهره می‌برند نیز می‌تواند مفید باشد.  دادن فرصت نامحدود به دیگران برای حدس زدن كلمه عبور، احتمال كشف آن را بیشتر می‌كند. از بین بردن خودكار داده‌ها در iOS، Windows Phone ۷ و BlackBerry پشتیبانی می‌گردد، اما اندروید برای این كار نیاز به یك برنامه متفرقه دارد.  فقط به خاطر داشته باشید كه حتما از تمامی داده‌های خود به طور منظم یك نسخه پشتیبان تهیه كنید و از راهكاری برای بازیابی داده‌های خود در یك دستگاه جدید استفاده کنید. 
۴- ردیابی و مدیریت از راه دور را 
فعال کنید.
پیش از اینكه گوشی یا دستگاه موبایل شما گم شده یا به سرقت رود، باید یك راهكار ردیابی و مدیریت از راه دور را برای آن تنظیم کنید. اغلب این راهكارها به شما اجازه می‌دهند كه موقعیت دستگاه را بر روی یك نقشه مشاهده كنید، هشدارهای صوتی برای كمك به پیدا كردن آن ارسال می‌کنند و با نمایش یك پیغام تصویری به دیگران می‌گویند كه چگونه آن را به شما بازگردانند.  این راهكارها همچنین به شما اجازه می‌دهند كه از راه دور موبایل خود را قفل كرده یا داده‌های آن را پیش از دستیابی دیگران به آن، پاك كنید. Apple برای iOS 4.2 و نسخه‌های پس از آن یك راهكار رایگان در این مورد ارائه كرده است.  برای نسخه‌های قدیمی‌تر iOS نیز یك سرویس پولی به نام MobileMe توسط این شركت عرضه شده بود. در مورد آندروید شما باید از یك برنامه متفرقه برای این كار استفاده کنید. مایكروسافت نیز برای
Windows Phone 7 اقدام به عرضه سرویس رایگان Windows Live for Mobile كرده است. همچنین RIM نیز سرویس رایگان BlackBerry Protect را به این منظور عرضه كرده است. 
۵- استفاده از Wi-Fi hotspot‌ها را محدود کنید.
زمانی كه شما از Wi-Fi hotspot‌هایی استفاده می‌‌كنید كه رمزگذاری شده نیستند، تمامی ترافیك اینترنت شما از طریق بی‌سیم منتقل شده و به راحتی می‌تواند مورد نفوذ قرار گیرد. 
مهم‌ترین سایت‌ها وسرویس‌ها مانند وب سایت‌های بانكی، معمولا رمزگذاری 
(HTTPS/SSL) خود را پیاده سازی می‌كنند كه از ترافیك آنها محافظت می‌کند. ولی اغلب ارائه‌دهندگان سرویس‌های ایمیل و بسیاری از سایت‌های شبكه‌های اجتماعی این كار را انجام نمی‌دهند. در نتیجه شنودكنندگان احتمالا می‌توانند كلمات عبور و ترافیك مربوط به این سایت‌ها را جمع‌آوری نمایند.  نسل سوم، نسل چهارم و اغلب ارتباطات داده ای سلولی دیگر، معمولا توسط بستر ارتباطی رمزگذاری می‌شوند. علاوه بر این، استراق سمع بر روی این نوع از ارتباطات چندان معمول نیست. در نتیجه شما باید تا جایی كه می‌توانید سعی كنید از ارتباطات داده‌ای به جای Wi-Fi hotspot‌های ناامن استفاده کنید.  اما در صورتی‌كه اصرار به استفاده از Wi-Fi hotspot‌ها دارید، از آنهایی استفاده كنید كه رمزگذاری و احراز هویت 802.1x را فراهم می‌‌آورند. 
۶- از یك آنتی ویروس یا برنامه امنیتی استفاده کنید.
ویروس‌ها، بدافزارها و هك بر روی دستگاه‌های موبایل كم‌كم در حال تبدیل شدن به یك مساله بزرگ هستند. شما باید یك برنامه امنیتی نصب كنید تا بتوانید از آلودگی و نفوذ جلوگیری کنید. اغلب راهكارهای آنتی ویروس، ویژگی‌های دیگری را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند كه از آن جمله می‌توان به حذف داده‌ها از راه دور، پشتیبان گیری و تعیین موقعیت مكانی دستگاه اشاره كرد. 
شركت‌های AVG و NetQin برنامه‌های امنیتی رایگانی را برای آندروید عرضه كرده‌اند. شركت LookOut نیز برنامه‌های رایگانی برای آندروید، BlackBerry و Windows Mobile ارائه كرده است. در میان برخی گزینه‌های تجاری نیز می‌توان به McAfee WebSecure، Kaspersky Mobile Security و Trend Micro Mobile Security اشاره كرد.

​​