فناوری اطلاعات

ضریب نفوذ اینترنت ایران دوباره محاسبه می‌شود

منبع: Fars News
تاکنون به دلیل آمارهای متناقض و مغایرت آمار با وضع موجود، ضریب نفوذ اینترنت کشور با بی‌اعتمادی و تردید مواجه است. اکنون سازمان IT قصد دارد ضریب نفوذ اینترنت را بار دیگر با استاندارد اتحادیه جهانی مخابرات محاسبه کند.
 
 
 
سازمان فناوری اطلاعات ایران در آخرین گزارش‌های خود، ضریب نفوذ اینترنت در کشور را 61 درصد اعلام کرده است.
 
این سازمان متولی «اجرای نظام پایش شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات» و «هماهنگ کننده ملی حوزه جمع‌آوری و انتشار اطلاعات حوزه فناوری اطلاعات به مجامع بین المللی» در ایران است.
 
آمار ضریب نفوذ اینترنت ایران،‌ همواره و از سال‌های پیش مورد اختلاف بوده است. حتی در دوره‌هایی، اعداد متفاوتی از ضریب نفوذ‌ اینترنت از سوی چندین دستگاه‌ متولی اعلام می‌شد. این مغایرت‌ها و مقایسه اعداد اعلامی با شرایط اینترنت کشور، سبب بی‌اعتمادی به اعداد اعلامی ضریب نفوذ اینترنت شده است.
 
به تازگی سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرده که با همکاری مرکز آمار ایران بعنوان متولی اجرای آمارگیری‌های ملی در کشور و با اخذ مشاوره از اداره آمار و اطلاعات اتحادیه جهانی ارتباطات ITU، قصد محاسبه مجدد ضریب نفوذ کاربران اینترنت  کشور را دارد.
 
این کار قرار است در ذیل طرح آمارگیری تخصصی بخش خانوار و افراد در حوزه فاوا انجام شود.
 
طرح آمارگیری بخشی از پروژه نظام پایش شاخص‌های ICT کشور است که سازمان فناوری اطلاعات مجری آن است.
 
این آمارگیری برای اولین بار است که در کشور انجام می‌شود. زمان انجام آمارگیری طبق برنامه زمانبندی انجام شده از اواسط مهرماه تا پایان آبان ماه در جامعه آماری طراحی شده در سطح کشور خواهد بود.
 
نتایج این آمارگیری حاوی اطلاعات آماری متعددی از وضعیت فاوا در ایران است که یکی از آنها ضریب نفوذ اینترنت در کشور است.
 
قرار است خروجی این اطلاعات با هماهنگی اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) نهایی شود. در نهایت سازمان فناوری اطلاعات ایران به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این اطلاعات را برای ITU ارسال خواهد کرد.
 
این اطلاعات اعلام رسمی ضریب نفوذ اینترنت ایران و معیار اصلی ITU برای ارزیابی جایگاه ایران در حوزه ICT در جهان خواهد بود و انتظار می‌رود اعدادی که پس از آبان‌ماه برای ضریب نفوذ اینترنت ایران اعلام می‌شود و مهر تایید اتحادیه جهانی مخابرات را دارد، پایانی باشد بر اختلاف‌نظرها در خصوص ضریب نفوذ اینترنت کشور.

​​