تلفن همراه

وزیر ارتباطات: اپراتورها به فکر 4G باشند

mobile data.jpeg

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت که عمر نسل سوم شبکه تلفن همراه یا ˈ3 جیˈ پایان یافته و اپراتورهای تلفن همراه در کشور باید در پی نسل جدید این شبکه ها باشند.
 
دکتر ˈمحمود واعظیˈ جمعه شب به وقت محلی هنگام ترک بانکوک پایتخت تایلند در گفت وگوی تلفنی با خبرنگار ایرنا در کوالالامپور، تاکیدکرد از نظرعملی اجلاس سران ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورهای آسیا و اقیانوسیه و نمایشگاه و نشست های تخصصی آن نشان داد دوره فناوری ˈ3 جیˈ با سرعت به پایان رسیده و بسیاری از کشورها هم اکنون از فناوری نسل چهارم شبکه تلفن همراه یا ˈ4 جیˈ با توجه به پهنای باند بالا استفاده می کنند.
 
وی گفت که دوره انحصاری شرکت رایتل بر نسل سوم تلفن همراه در ایران نیز در نیمه نخست سال آینده به پایان می رسد و بعد از آن پروانه ای که برای شبکه تلفن همراه باید صادر شود باید با فناوری نسل چهارم باشد.
 
وی گفت نباید اجازه داد اپراتورها بر روی فناوری که با این سرعت وارد و خارج شده و عمرش به پایان رسیده، بار دیگر سرمایه گذاری کنند.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ورود زودهنگام فناوری نسل چهارم شبکه تلفن همراه با پهنای باند بالاتر به کشور را دستاوردی مفید برای نسل آینده ایران دانست.
 
وی که دستاوردهای حضور هیات ایرانی در اجلاس سران ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورهای آسیا و اقیانوسیه و نمایشگاه و نشست های تخصصی آن را تشریح می کرد، گفت که در مذاکرات و نشست ها نقش باند پهن در توسعه کشورها، دولت الکترونیک، سلامت و ... مورد بررسی قرار گرفت.
نباید اجازه داد اپراتورها بر روی فناوری که با این سرعت وارد و خارج شده و عمرش به پایان رسیده، بار دیگر سرمایه گذاری کنند.
وزیر ارتباطات
وی گفت ما نیز باید باند پهن را در ایران عملیاتی کنیم و از مزایای آن در تمام بخش ها بهره برداری نماییم.
 
واعظی گفت که روسای کشورهای منطقه و وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات آسیا و اقیانوسیه در این اجلاس سیاست های آینده در عرصه مخابرات و ارتباطات و برنامه ها و سیاست های آینده اتحادیه بین المللی مخابرات را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
 
وی گفت در این اجلاس راهبرد کلی و جهت گیری های آینده در حوزه فناوری اطلاعات بویژه در مناطق کمتر توسعه یافته بررسی شد و به طور مشخص کشورهایی هدف قرار گرفته شده بود که در این منطقه از جهان قرار گرفته تا خود را با فناوری هایی که با سرعت تغییر می کنند، تطبیق دهند.
 
وی در پاسخ به این سوال که ایران چه برنامه ای برای ایجاد کریدور ارتباطی شبکه های شرق و غرب آسیا و شمال به جنوب به منظور ارتقاء ارتباطات در آسیا و گسترش آن با دیگر مناطق جهان انجام داده است، گفت: این کریدور هم اکنون وجود دارد و ارتباط بین کشورها برقرار است.
 
وزیر ارتباطات، کانال سوئز را گذرگاه ارتباطی عظیمی دانست ، اما گفت که با توجه به شرایط منطقه اگر ایران بر روی فیبرنوری پرسرعت با ظرفیت بالا سرمایه گذاری کند می تواند نقش انتقال دهنده و ترانزیت را برای تمامی کشورهای آسیایی از طریق خلیج فارس به سمت اروپا بازی کند.
 
وی گفت که مذاکرات مختلفی در این زمینه انجام شده و مقدمات کار فراهم شده و امروز در 13 محور با همسایگان در تماس و ارتباط هستیم.
 
به گفته وی ، با این ارتباط علاوه بر رفع نیازهای داخلی، می توان برنامه ریزی کرد در مرحله نخست انتقال دیتا با کشورهای همسایه داشته باشیم و در مرحله بعد بتوانیم به عنوان ˈهابˈ منطقه عمل کنیم.
 
واعظی گفت که نیاز کشورهای همسایه به انتقال دیتا در حال افزایش است و وزارت ارتباطات بدنبال آن است تا دو سال و نیم باقی مانده از برنامه پنجساله درگاه های ورودی و خروجی را از 13 درگاه به 23 درگاه برساند.
 
وی گفت که افزایش درگاه های ورودی و خروجی دیتا به روان کردن کریدور کمک می کند .
 
دکتر ˈمحمود واعظیˈ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن سخنرانی دراین اجلاس، در حاشیه آن با دکتر ˈتورهˈ دبیرکل اتحادیه جهانی ارتباطات راه دور و وزیران ارتباطات و فناوری چین، تایلند، افغانستان و جمهوری آذربایجان نیز دیدار و مذاکره کرد.
 
در حاشیه این اجلاس نمایشگاه بزرگی از دستاوردهای نوین مخابراتی و ارتباطی کشورهای مختلف برپا شد و آخرین فناوری در این زمینه به نمایش گذاشته شده بود.
 
اجلاس سران ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورهای آسیا و اقیانوسیه امروز در بانکوک پایتخت تایلند بکار خود پایان داد.

۱ دیدگاه

  • سعید

    سعید

    درود خدا بر وزیر ارتباطات .یا خدا شکرت یا خدا دعاهام جواب داد .یه دنیا ممنون پاسخ

​​