رگولاتوری

تازه‌ترین گزارش درخصوص وضعیت اینترنت ایران

منبع: دنیای اقتصاد
براساس آمارهای ارائه شده که از سوی مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی فاوا که توسط دانشگاه علم و صنعت جمع‌آوری شده، وضعیت اینترنت پرسرعت ایران نامناسب و جایگاهی هم رده نامیبیا، سنگال، سوازیلند، گویان، بوتان، بولیوی، ازبکستان، زیمبابوه، بنگلادش و غنا دارد.
 
 براساس آخرین آمار ارائه شده هم‌اکنون کره‌جنوبی با سرعت دسترسی بیش از 10 مگابیت بر ثانیه نخستین کشور در دنیا محسوب می‌شود که اینترنت پرسرعت به کاربران خود ارائه می‌دهد و بعد از این کشور فرانسه، ایسلند، دانمارک، هنگ کنگ و آندورا قرار دارند.
در این میان کشورهایی مانند شیلی، ترکیه، برزیل، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین اینترنت پرسرعت با حداقل 2 مگابیت بر ثانیه و حداکثر 10 مگابیت بر ثانیه به مشترکان خود ارائه می‌دهند اما در این میان کشور ما در رده‌های پایین جدول دسترسی به اینترنت پرسرعت قرار دارد که اینترنت با سرعت حداقل 256 کیلوبیت بر ثانیه به مشترکان ارائه می‌کند.
همچنین تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت از طریق موبایل در سطح جهانی به 2.3 میلیارد نفر رسیده است که 55 درصد از این مشترکان در کشورهای در حال توسعه هستند. این در حالی است که در کشور ما هنوز اشتراک پهنای باند موبایل فعال نشده است و هنوز نسل سوم موبایل که ارتباط مشترکان به اینترنت پرسرعت را فراهم می‌کند به صورت کامل راه‌اندازی نشده است.
 
براساس آمارهای ارائه شده از مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی فاوا که توسط دانشگاه علم و صنعت جمع‌آوری شده است، نفوذ پهنای باند موبایل در کشور آفریقا از 2 درصد در سال 2010 به 20 درصد در سال 2014 خواهد رسید که این امر بیانگر آن است که آفریقا در رشد باند پهن موبایل در دنیا پیشرو است.
هم‌اکنون سطح نفوذ پهنای باند موبایل در اروپا 64 درصد و در آمریکا 59 درصد از سایر کشورها بالاتر است و پس از این کشورها، کشورهای مشترک‌المنافع با 49 درصد ضریب نفوذ، کشورهای عربی 25 ضریب نفوذ، آسیا و اقیانوسیه با 23 درصد و آفریقا با 19 درصد ضریب نفوذ در جایگاه‌های قبلی قرار می‌گیرد.همچنین منطقه آمریکا به عنوان دومین منطقه دارای سطح نفوذ بالا بیش از نیم میلیارد مشترک باند پهن دارد و منطقه آسیا- اقیانوسیه نیز تا پایان سال 2014 به بیش از یک میلیارد اشتراک باند پهن موبایل دست خواهد یافت. با این حال آفریقا با نرخ رشد بیش از 40 درصد بیشترین میزان رشد باند پهن در دنیا را به خود اختصاص داده است.
 
بررسی‌ها نشان می‌دهد تقریبا یک نفر از هر سه نفر در کشورهای در حال توسعه به اینترنت متصل است و تعداد کاربران اینترنت در سطح جهان به حدود 3 میلیارد نفر رسیده است که دو سوم این کاربران در کشورهای در حال توسعه هستند. این در حالی است که در سطح جهان هنوز 4 میلیارد نفر از اینترنت استفاده نمی‌کنند که بیش از 90 درصد این افراد در کشورهای توسعه یافته هستند. با این وجود گفته می‌شود ضریب نفوذ اینترنت در اروپا 75 درصد و در آمریکا حدود 80 درصد است و یک سوم از جمعیت آسیا و اقیانوسیه و 20 درصد از جمعیت آفریقا از اینترنت استفاده می‌کنند.
در این آمارها اعلام شده که 44 درصد خانوارها اکنون از خانه به اینترنت دسترسی دارند و نزدیک به یک‌سوم این خانوارها در کشورهای توسعه یافته هستند و نرخ رشد دسترسی اینترنت خانگی در این کشورها بیش از 3 برابر است.
همچنین در انتهای سال 2014 پیش‌بینی شده که از هر دو خانوار یک خانوار در کشورهای مشترک المنافع و یک خانوار از هر 10 خانوار در آفریقا به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند.

​​