تلفن همراه

قائم مقام همراه اول: به شرط تخصیص فرکانس و مجوز واردات شهریور به برخی مشترکین در شهرهای پرتقاضا 3G میدهیم

قائم مقام همراه اول گفت: به شرط تخصیص فرکانس و ارائه مجوز واردات تجهیزات، ارائه سرویس نسل 3 به برخی از مشترکان همراه اول از شهریور 93 در شهرهای پرتقاضا آغاز خواهد شد.

حمیدرضا نیکوفر در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به برنامه‌های همراه اول برای مهاجرت به نسل 3 و 4، اظهار داشت: خبر سال مهاجرت به نسل 3 و 4 خواهد بود که با توجه به عقب‌ماندگی 10 ساله کشور در بحث باند پهن، علیرغم نیاز به سرمایه‌گذاری زیاد و تکنولوژی جدید در شبکه بزرگ همراه اول، این اپراتور از ورود به این حوزه استقبال کرده است.
 
قائم مقام شرکت ارتباطات سیار ایران در پاسخ به این سؤال که اگر در شهریور 93، (پایان دوره انحصار رایتل) مجوز نسل 3 به اپراتور همراه اول ارائه شود، چه میزان زمان نیاز است تا این سرویس به مردم ارائه شود، گفت:‌ در شهریور 93 به بخشی از مشترکان این سرویس ارائه خواهد شد و اولویت‌ با مراکز استان‌ها و شهرهای پرتقاضا است. البته شرط ارائه این خدمت تخصیص فرکانس و ارائه مجوز واردات تجهیزات است.
 
وی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون وقتی است که وزارت ارتباطات باید به اپراتورها کمک کند، گفت: باندپهن تمام حوزه‌ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد و اگر بخواهیم نظر رئیس جمهور و وزیر تامین شود باید به فرایندها سرعت دهیم؛ برای ارائه نسل بالاتر نیز فرکانس موضوع مهمی است و پس از تخصیص فرکانس سفارش اصلی تجهیزات آغاز خواهد شد اساسا طراحی شبکه موبایل از میزان پهنای باند تخصیص داده شده روی فرکانس اختصاصی آغاز می‌شود.
 
نیکوفر اضافه کرد: بخشی از شبکه‌های فعلی با اضافه کردن سخت‌افزار و نرم‌افزار تبدیل به نسل 3 خواهد شد. اما با توجه به وسعت شبکه کار زیاد و وقت‌گیری است. ممکن است بخشی از شبکه 2G را در بخش رادیویی نوسازی ‌کنیم و سپس با اضافه کردن سخت‌افزار یا نرم‌افزارهایی به 3G تبدیل کنیم اما این کار در تمام کشور با شبکه بزرگ همراه اول امکان‌پذیر نیست.
 

​​