باندپهن سیار

لیزر اطلاعات را بین زمین و آسمان جابه‌جا می‌کند

"سلام، دنیا!" ... این پیامی بود که سازمان فضایی ناسا در روز پنج‌شنبه 5 ژوئن 2014 موفق شد به صورت یک فایل ویدیویی باکیفیت مبتنی بر سیستم لیزری پیشرفته از ایستگاه بین‌المللی فضایی به زمین مخابره کند.
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناروی اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، انتقال این فایل ویدیویی از آسمان‌های دور به زمین با سرعت 175 مگابیت صورت گرفت و این نخستین باری بود که محققان موفق شدند روش انتقال اطلاعات بین کرات را با سرعت بالا و به کمک فناوری لیزر انتقال دهند.
 
کارشناسان این فناوری جدید را نوعی سیستم ارتباطی نوری می‌دانند و نحوه توسعه آن نسبت به پیشرفته‌ترین سیستم‌های کنونی را شبیه ارتقا سیستم‌ها از Dial-Up بو DSL توصیف می‌کنند.
 
"مت آبراهامسون"(Matt Abrahamson) مدیر مرکز عملیات سازمان OPALS از زیرمجموعه‌های ناسا که مدیریت این پروژه را برعهده داشته است توضیح داد: «این بسیار غیرممکن به نظر می‌رسد که نور بتواند داده‌های مورد نظر را با سرعت بالا بین کرات انتقال دهد و ما سرانجام موفق شدیم به این هدف دست یابیم».
 
سازمان OPALS اوایل بهار سال جاری سیستم پیشرفته SpaceX Dragon را در ایستگاه بین‌المللی فضایی راه‌اندازی کرد. این فناوری پهنای باندی که ناسا برای سیستم‌های ارتباطی فضایی به کار می‌برد را به طور کامل متحول کرد و توانست روش‌های نوینی را برای ارتباط ماهواره‌ها با زمین ارایه دهد.
 
سیستم لیزری نوری که OPALS هم‌اکنون ارایه کرده است سرعت انتقال اطلاعات در فضا را نسبت به سیستم‌های کنونی بین 10 تا 1000 برابر افزایش می‌دهد.
 

​​