فناوری اطلاعات

هشدار در مورد بازگشت یک بدافزار جاسوسی با هدف حمله به سازمانهای دولتی

منبع: MehrNews

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای، از بازگشت یک بدافزار جاسوسی که در سال 2013 فعال شده بود خبر داد که این بدافزار سازمانهای دولتی را هدف قرار داده است.

مرکز ماهر بر اساس هشدار آزمایشگاه امنیت كسپرسكی اعلام کرد: حملات بدافزار جاسوسی Miniduke دوباره بازگشته و طیف وسیعی از كاربران را هدف قرار داده است. این شركت امنیتی حملات بدافزار Miniduke را در سال 2013 هشدار داده بود و در این حملات، دولت ها بیشتر قربانی این نرم افزار جاسوسی بودند.
 
Eugene Kaspersky بنیان گذار و مدیرعامل كسپرسكی در خصوص این بدافزار می گوید: ما از نویسندگان این بدافزار تعجب می كنیم كه در دهه اول 2000 برای مدت زیادی در خاموشی بسر می بردند، سپس به یكباره فعال و عضو گروه های پیچیده از مجرمان سایبری دنیا شدند. نویسندگان این بدافزار قدیمی در گذشته در ایجاد بدافزارهای پیچیده بسیار موثر عمل می كردند ولی در حال حاضر مهارت های آنها در جنگ با sandboxهای پیشرفته ای هست كه  از اجرای اكسپلویت های مختلف و هدف قرار دادن سازمان ها و نهادهای دولتی و موسسات تحقیقاتی چندین كشور جلوگیری می كند.
 
ولی به تازگی به نظر می رسد زمان های بین فعالیت های مجدد این بدافزار كاهش یافته است، و از آخرین گزارش كسپرسكی در این خصوص تنها یك سال می گذرد.
 
اخیراً كسپرسكی خبرهایی را در مورد حملات جدید این بدافزار منتشر كرده و گمان می رود كه این بدافزار Miniduke پیچیده تر و مورد استفاده سازمان های مجری قانون باشد.
 
در حال حاضر این بدافزار دارای یك backdoor جدید و قابلیت های بیشتری از Cosmicduke است.
 
محققان آزمایشگاه كسپرسكی دریافته اند كه نوع قدیم بدافزار miniduke كه از سال 2013 نصب شده هنوز در برخی كشورها فعال هستند و برخی موسسات و سازمان های دولتی را هدف قرار می دهند.
 
به علاوه پلتفرم جدید miniduke- Botgenstudio ممكن است نه تنها توسط هكرهای حملات هدفمند (APT) بكار گرفته شود بلكه توسط سازمان های مجری قانون و مجرمان معمولی نیز مورد استفاده قرار گیرد.
 
Botgenstudio برای ایجاد یك حمله سه جانبه جهت شناسایی، نفوذ و حملات متناوب بكار می رود. این نرم افزار به علت وجود ویژگی های غیرمنتظره، قربانیان غیرمنتظره نیز دارد.
 
اما دو احتمال در مورد این بدافزار وجود دارد. یكی آنكه پلتفرم بدافزار Botgenstudio كه در Miniduke استفاده می شود به عنوان نرم افزارهای جاسوسی دولت ها مانند نرم افزار دسترسی از راه دور شركت hacking team جهت استفاده قانونی بكار می رود؛ احتمال دیگر آن است كه توسط گروه های زیرزمینی و كسب و كارهای مختلف جهت جاسوسی از رقیبان استفاده می شود.
 

۱ دیدگاه

  • نیما

    نیما

    کسپرسکی ی شرکت دروغگو و تبلیغاتی بیشتر نیست . همون موقع هم ادعا میکرد خیلی از ویروسها مثل فلیم - دوکو - گاوس و .. رو خودش اولین بار شناسایی کرده ولی بعدآ مشخص شد همش رو اولین بار شرکتهای دیگه آنتی ویروس شناسایی کردن . پاسخ

​​