فناوری اطلاعات

همکاري گوگل و مايکروسافت براي افزايش سرعت عملکرد پايگاه‏‌هاي داده

شرکت‏‌هاي گوگل و مايکروسافت اخيراً به عضويت گروهي درآمده‌‏اند که مي‏‌کوشد سرعت انتقال داده در پايگاه‏‌هاي داده را تا ۵۰ گيگابايت در ثانيه افزايش دهد.
به گزارش خبرگزاري موج، شرکت‏‌هاي گوگل و مايکروسافت اخيراً به عضويت گروهي درآمده‏‌اند که مي‏‌کوشد نسل جديدي از استانداردهاي شبکه‏‌بندي براي پايگاه‏‌هاي داده را توسعه دهد. اين گروه که کنسرسيوم اترنت ۲۵ گيگابايتي (۲۵ Gigabit Ethernet Consortium) نام دارد، تلاش مي‏‌کند سرعت ارتباطات شبکه‌‏ا‌ي در پايگاه‏‌هاي داده را به ۲۵ گيگابايت و ۵۰ گيگابايت در ثانيه افزايش دهد. اين گروه هم‌‏اکنون علاوه بر گوگل و مايکروسافت سه عضو ديگر هم دارد: شرکت‏‌هاي آريستا نت وُرکز (Arista Networks)، براودکام (Broadcom) و ملانوکس (Mellanox). اين گروه مي‏‌کوشد تضمين کند نسل آينده کيت‌‏هاي شبکه‏ ويژه پايگاه‏‌هاي داده طوري طراحي شود که قادر باشد داده‏‌هاي بيشتري را با سرعت بالاتري انتقال دهد. در حال حاضر استانداردهاي ۱۰ گيگابايت بر ثانيه و ۴۰ گيگابايت بر ثانيه وجود دارد، اما؛ کارايي آنها به خاطر حجم عمليات کاري پايگاه‏‌هاي داده کاهش مي‏‌يابد.
اين گروه دو فناوري را براي توسعه اين استانداردها پيشنهاد کرده است که يکي فناوري اترنت تک مسيره ۲۵ گيگابايت بر ثانيه و ديگري پروتکل لينک‏‌هاي اترنت دو مسيره ۵۰ گيگابايت بر ثانيه است که قادر است سرعت انتقال داده را تا دو و نيم برابر افزايش دهد.
يوسف خالدي، يکي از مهندسان ممتاز مايکروسافت، درباره عضويت مايکروسافت در اين گروه گفته است: در عصر فناوري‏‌هاي پردازش ابري، همکاري براي تضمين اينکه نسل آينده کيت‏‌هاي شبکه‏‌اي پايگاه‌‏هاي داده بتوانند داده‌‏هاي بيشتري را با سرعت بيشتري انتقال دهند، بسيار حياتي است.
 

​​