تبلت

کاهش توانایی‌های زبانی با ورود تبلت‌ها

با افــزایش روزافزون ورود تبـلـت، نوت‌بوک و رایانه‌هـای شخصــی، سنت‌های شفاهی تا حد زیادی کنار گذاشته شده و جای خود را به آموزش‌های بصری داده‌اند. تحولی که به گفته پژوهشگران انگلیسی خود را به شکل از دست رفتن دایره واژگان کودکان نشان خواهد داد.
 
به گزارش مهر، آیا تمام ابزار و تجهیزات دیجیتالی برای رشد و پرورش توانایی‌های کودکان مفید هستند؟ به اعتقاد «مارکو کاتانی»، پژوهشگر موسسه روانکاوی کالج سلطنتی لندن، وسایل کمک آموزشی بصری باعث آسیب دیدن قدرت «بیان» نسل جوان خواهد شد.
وی در این رابطه می‌گوید: «به‌دلیل عادت به ارسال پیامک و بهره بردن از زبانی ویژه و همچنین کار با تبلت‌هایی که آنها هم شرایط زبانی خاص خود را دارند، دایره واژگان هر روز کوچک و کوچک‌تر می‌شود. ضمنا باید غلط‌های دیکته‌ای که در این سبک از ارتباط‌های مجازی هستند را نیز به مشکلات زبانی اضافه کرد».
یک روانشناس دیگر نیز معتقد است: «از این پس، فرزندان ما به روش‌های دیگری آموزش می‌بینند. آنها به راحتی  به اینترنت، تلفن همراه پیشرفته، اسمارت فون‌ها و تبلت‌ها دسترسی دارند، ابزارهایی که بُعد بصری شان بیشتر از بعد صوتی است. بنابراین احتمالا آنها کمتر از نسل‌های گذشته خود، دایره واژگان شان را به‌کار می‌گیرند».
این پژوهش، زنگ خطری را برای والدین به صدا در آورده است. این نتایج حاصل مطالعه‌ای است که بر 27 کودک بریتانیایی انجام شده است. فعالیت ذهنی آنها در جریان انجام تمرین‌های آموزشی با تبلت‌های دیجیتالی اسکن شد. نتایج منتشر شده نشان می‌دهد کودکانی که بیشتر از تبلت استفاده کرده‌اند، به سختی می‌توانند دایره واژگان شان را گسترده کنند.»
به اعتقاد مارکو کاتانی، نتیجه این پژوهش به هیچ وجه تعجب‌آور نیست. او تاکید می‌کند که کارشناسان آموزشی پیشتر این نکته را می‌دانستند که هیچ عاملی به اندازه شنیدن و مهارت‌های شفاهی در یادگیری زبان موثر نیست.
وی می‌افزاید: «روند یادگیری یک واژه جدید زمانی آغاز می‌شود که فرد برای نخستین بار واژه را می‌شنود. با تکرار و تمرین‌های مکرر، آهسته آهسته واژگان در ذهن فرد جای گرفته و روند آموزش تکمیل می‌شود. به این ترتیب دایره واژگان وسیع و وسیع‌تر می‌شود تا جایی که یک فرد بزرگسال در ذهن خود، حدود سی هزار واژه دارد.»

​​