فناوری اطلاعات

جزئیات نقشه‌های گوگل دقیقتر خواهد شد

منبع: digikala
ماهواره جدید شرکت DigitalGlobe نسل سوم ماهواره‌های WorldView خود را تا دو روز دیگر راهی فضا می‌کند. این ماهواره با توان افزون‌تری که نسبت به نسل پیشین دارد، تصاویر دقیق‌تر و مهیج‌تری را به سیستم‌های نقشه گوگل و مایکروسافت اضافه می‌کند.
 
در صورت نبود نقشه‌های آنلاین و ماهواره ای بسیاری از افراد راه از بیراهه تشخیص نمی‌دهند، دیگر لذت سرک‌کشیدن به جای‌جای دنیا را نخواهند چشید و وسیله ای که معرف یکی از مظاهر دهکده جهانی است، از بین خواهد رفت.
 
ولی همین نقشه‌های آنلاین نیز آن‌طور که شایسته است اطلاعات دقیقی از دنیا به ما نمی‌دهند تا علاوه بر بهره‌مندی از نقشه‌های پربارتر و دقیق‌تر، هوس علاقه به «جزئیات» را نیز در ما سیراب کنند.
 
ماهواره‌های کنونی سرویس‌هایی چون Google Maps و Bing Maps اگرچه تلاش خود را در این مسیر به کار بسته‌اند اما ماهواره ای که تا دو روز دیگر راهی فضا خواهد شد، جزئیات فوق‌العاده عینی‌تری را به کاربران این سرویس‌ها ارائه می‌کند.
 
اوایل سال خبری از نسل جدید ماهواره‌های WorldView برای شما نقل کردیم. این ماهواره طبق گفته Ball Aerospace شرکت سازنده آن، می‌تواند تا اجسام 10 اینچ را با وضوح بالایی برای کاربران نشان دهد، هر چند در ابتدا این ویژگی تنها برای مقاصد دولتی استفاده می‌شود و پس از آن در دسترس عموم قرار خواهد کرد.
 
ماهواره WorldView-3 جدید که به زودی طی پرتابی با همراهی موشک Atlas راهی فضا خواهد شد، بهینه‌سازی‌هایی بسیاری را نسبت به نسل پیشین تجربه کرده است. ظرفیت و بار مفید بیشتر، طیف‌سنج قدرتمندتر، افزایش حجم پوشش و رزولوشن فوق‌العاده بالاتر از ویژگی‌های قابل‌توجه ماهواره جدید است.
 
WorldView-3 قرار است پس از پرتاب در روز 13 آگوست ارتفاع 617 کیلومتری زمین را به مرکز فعالیت‌های خود تبدیل کند. ارتفاعی که امکان زیرپوشش قرار دادن منطقه ای 680 هزار کیلومترمربعی را برای این ماهواره فراهم می‌کند. چنین حجم عظیم اطلاعاتی می‌تواند در زمان کشف منابع معدنی، سوختی، مدیریت زمین‌های زراعی و تغییرات جنگلی کاربرد بسیار زیادی داشته باشد.
 
همچنین ناگفته پیداست که نقشه‌های هر چه دقیق‌تر و لذت بیشتر جهانگردی آنلاین از نتایج بهره‌گیری از WorldView-3 خواهد بود. شرکت‌های بزرگی چون گوگل و مایکروسافت از جمله مشتریان DigitalGlobe شرکت صاحب این ماهواره‌ها محسوب می‌شوند. ویدیوی معرفی WorldView-3 را از این لینک مشاهده کنید.

​​