فناوری

شناسایی حملات صرعی با پیراهن هوشمند

انواع گوناگونی از حملات ناگهانی می‌تواند افراد را مبتلا کند، از حمله قلبی و آسم گرفته تا حمله اضطرابی و صرع یا اپیلپسی. مشکل‌ترین چیز در زندگی کردن با چنین بیماری‌هایی این است که بتوان این حملات را هنگام رخ دادن تحت کنترل درآورد.
 
اخیرا شرکت LifeTip یک وسیله مانیتورینگ مفصل قلبی را به بازار فرستاده بود که هنگام بروز حمله قلبی سرویس‌های اورژانس را خبر می‌کند. و اکنون یک پیراهن حاوی حسگر به نام WEMU  به بازار آمده است که نشانه‌های مبتلایان به صرع را ردگیری می‌کند و پزشکان را از بروز حمله صرع باخبر می‌کند.
 
به نوشته گیزمگ این وسیله را که شرکت فرانسوی Bioserenity ساخته است به شکل پیراهنی سبک وزن است که می‌توان آن را زیر لایه‌ای دیگر از لباس پوشید حاوی حسگرهای بیومتریک است که فعالیت قلب و انقباض عضلات را ثبت می‌کند. این پیراهن به همراه کلاهی است که می‌توان در خانه یا در هنگام خواب آن بر سر گذاشت و فعالیت مغزی را پایش كرد.
 
حملات از راه بلوتوث به تلفن هوشمند فرد فرستاده می‌شود و به یک سیستم کامپیوتری ابری وارد می‌شود تا متخصصان پزشکی نیز بتوانند به داده‌ها دسترسی پیدا کنند.
 
با استفاده از اپلیکیشن یا نرم‌افزار WEMU هم پزشکان و هم بیماران می‌توانند به سادگی علائم حیاتی را ببینند و هنگام بروز حملات صرعی پزشکان فورا خبردار می‌شوند. در صورت وقوع حمله صرع پزشک می‌تواند اورژانس را خبر کند، و از طریق چت ویدئویی روی تلغن‌های هوشمند با خانواده یا دوستان بیمار تماس بگیرد و به آنها درباره کمک‌های لازم توصیه کند.
 
این اپلیکیشن به ردگیری وعده‌‌های غذایی و دریافت داروها هم می‌پردازد و به بیمارن درباره وعده‌های دارویی فراموش‌‌شده یا غذای خاصی که ممکن است حملات را تحریک کند، هشدار می‌دهد.
 
WEMU می‌تواند جان بیماران را نجات دهد، اما برای تشخیص صرع بوسیله پزشکان نیز می‌تواند مفید باشد. تشخیص صرع ممکن است مشکل باشد، زیرا گاهی لازم است بیماران را در بیمارستان بستری کرد و برای بیش از ۴۸ ساعت تحت نظر گرفت، و گاهی حتی این مدت هم برای ارزیابی دقیق کافی نیست. این پیراهن امکان مانیتورینگ مداوم در خانه را می‌دهد که ممکن است به پزشکان کمک کند تا بهترین شیوه درمانی را انتخاب کنند.

​​