تلفن همراه

۱۰ کارایی مخفی اسمارت‌فون‌ خود را بشناسید

امروزه دیگر همه یک اسمارت‌فون به دست دارند و فکر می‌کنند تمامی زیر و بم آن را به خوبی می‌شناسند، اما بیاید با حقیقت رو‌به‌رو شویم: کمتر کسی پیدا می‌شود که دفترچه راهنمای گوشی‌اش را کامل خوانده باشد.
اسمارت‌فون‌ها قابلیت‌هایی دارند كه در بیشتر موارد كاربران از وجود آنها آگاهی ندارند. در حقیقت این كارایی‌ها در اعماق گوشی شما مدفون شده‌اند اما با تغییراتی كوچك در تنظیمات و یا آگاهی از میان‌برهای گوشی می‌توان از گوشی استفاده بیشتری برد:
 
1- اسكرین‌شات(عكسبرداری از صفحه نمایشگر)
 
شاید برای خیلی‌ها پیش بیاید كه بخواهند از صفحه نمایشگر گوشی خود عكس بگیرند، تا بتوانند پیامكی خنده‌دار و یا پستی روی فیس‌بوك را ثبت كنند و یا دستورالعمل انجام كاری را برای دوستی ارسال كنند.
 
برای انجام این‌كار در گوشی‌های آی‌فون باید كلید خانه (Home) را به همراه كلید خاموش و روشن نمایشگر (Sleep/Wake) نگه داشت تا صدای مشابه صدای شاتر دوربین عكاسی به گوش برسد. عكس به ثبت رسیده در تصاویر ثبت شده توسط دوربین و یا در بخش تصاویر ذخیره خواهد شد. در گوشی‌های اندرویدی نیز باید كلید خاموش و روشن را به همراه كلید كم‌كردن صدای گوشی همزمان نگه‌داشت تا تصویر نمایشگر گوشی در پوشه گالری تصاویر ثبت شود. البته این راهكار مخصوص اندروید‌های 4.0 به بالا است و برای نسخه‌های پایین‌تر باید از اپلیكیشن‌هایی مانند AirDroid استفاده كرد.
 
2- مسدود كردن تماس‌ها و پیامك‌ها
 
خیلی‌ها دوست دارند از فردی خاص تماس یا پیامك دریافت نكنند. برای انجام این كار در گوشی‌های آی‌فون با سیستم‌عامل 7 و بالاتر باید اپلیكیشن فون و یا فیس‌تایم را باز كرد، سپس نام فرد را در صورتی كه در میان لیست اسامی قرار دارد انتخاب كرده و به پایین صفحه رفته و سپس گزینه این فرد را مسدود كن (Block This Caller)  را انتخاب كرد. در نهایت نیز باید گزینه مسدود كردن تماس ( Block Contact ) را انتخاب كرد. برای مسدود كردن پیامك‌های فرد نیز اپلیكیشن پیامك را باز كرده و پیامك دریافتی از سوی فرد را باز كنید. سپس گزینه تماس (Contact) را در گوشه بالا و سمت راست نمایشگر انتخاب كرده و سپس گزینه Info را انتخاب كنید. سپس به پایین صفحه رفته و گزینه این فرد را مسدود كن (Block This Caller) را انتخاب كنید. بعد‌ها می‌توانید تماس‌ها و افراد مسدود شده را در این آدرس‌ها ویرایش كنید:
 
Settings>>Phone>>Blocked
 
Settings>>Messages>>Blocked
 
Settings>>FaceTime>>Blocked
 
در گوشی‌های اندرویدی باید ابتدا وارد این آدرس شد: Settings>>Call settings>>Call block و گزینه لیست تماس‌های مسدود را انتخاب كرد و با ایجاد لیستی جدید شماره و نام افراد مورد نظر را به آن افزود.
 
3- رمز عبور حقیقی
 
تنظیم رمز‌عبور در اسمارت‌فون‌ها را همه بلدند، و امنیت آن تا زمانی كه رمز‌هایی مانند 0000 یا 1234 انتخاب نكرده‌باشید،‌ قابل قبول است. با این‌همه گروهی از كاربران برای حفظ ایمنی بیشتر راهكاری دیگر را در پیش می‌گیرند. در گوشی‌های آی‌فون برایایجاد رمز‌های ایمن‌تر باید به بخش كد عبور یا Passcode در بخش تنظیمات رفته و گزینه Simple Passcode را انتخاب كرده و در آن با تركیبی از حروف و علائم رمز عبوری قوی‌تر ایجاد كرد.
 
در گوشی‌های اندرویدی در بخش تنظیمات باید وارد Lock screen و سپس Screen lock شد و در این بخش شدت امنیت را از ساده تا پیچیده انتخاب كرد و در نهایت با تركیبی از حروف و نشانه‌ها رمز عبوری ایمن ایجاد كرد.
 
4- دیدن راحت‌تر متن
 
خواندن متن‌های مختلف روی نمایشگر گوشی‌ها گاه برای كاربران دشوار می‌شود،‌مشكلی كه با بهبود و تغییر دادن فونت متن می‌توان آن را برطرف كرد. در آی‌فون برای درشت‌تر كردن و یا پررنگ‌تر‌كردن فونت باید وارد بخش تنظیمات، تنظیمات عمومی و سپس بخش دسترسی ( Accessibility ) شده و گزینه‌های Bold Text و Larger Text را فعال كرد. كاربر می‌تواند یكی از این دو و یا هردو را فعال سازد و پس از آن با روشن و خاموش كردن گوشی می‌تواند متون را پررنگ‌تر و واشح‌تر ببیند.
 
در گوشی‌های اندرویدی نیز باید وارد آدرسی مشابه شده و متناسب با نسخه سیستم‌عامل درجه بزرگی فونت را تغییر داد.
 
5- روخوانی
 
با خسته شدن چشم‌ها و یا در حین رانندگی و یا كار با لپ‌تاپ شاید بخواهید متنی كه از قبل درحال خواندن آن بودید را فرد دیگری، و یا حتی اسمارت‌فونتان برایتان بخواند. در آی‌فون‌ها برای فعال سازی این بخش باید وارد تنظیمات، تنظیمات عمومی، و دسترسی شده و گزینه VoiceOver را فعال كرد. این گزینه نیز به تنهایی از تنظیمات متفاوتی برخوردار است و می‌توان سرعت گویش آن را نیز تغییر داد. البته با فعال شدن این گزینه می‌تواند مسیر‌های روی نقشه، تعداد سوژه‌هایی كه در كادر دوربین گوشی قرار دارند، و توضیح تصاویر را برای كاربر بخواند. كاربر حتی می‌تواند با كمك این گزینه با دست‌خط خود متنی را روی نمایشگر بنویسد و آن را برای اپلیكیشن ایمیل و دیگر اپلیكیشن‌ها به متن دیجیتال تبدیل كند.
 
در گوشی‌های اندرویدی باید وارد بخش دسترسی در تنظیمات شد و گزینه TalkBack را انتخاب كرد. اگر این گزینه را در بخش دسترسی مشاهده نكردید می‌توانید آن را از پلی‌استور گوگل دانلود كنید. با فعال كردن این برنامه گوشی می‌تواند هرآنچه كاربر روی نمایشگر آن را لمس می‌كند و حتی پیام‌های دریافتی را بخواند. این‌گزینه نیز از قابلیت تنظیم سرعت و صدا برخوردار است و می‌توان آن را روی حالت بدون دست تنظیم كرد تا بدون نیاز به استفاده از لمس، پیام‌ها و نام افرادی كه با كاربر تماس می‌گیرند را بخواند.
 
6- تغییر الگوی ارتعاش گوشی
 
تغییر نوع زنگ گوشی متناسب با افرادی كه با كاربر تماس می‌گیرند تنها زمانی كاربردی است كه گوشی در وضعیت سكوت قرار نداشته باشد. برای تشخیص افرادی كه در این وضعیت با كاربر تماس می‌گیرند باید الگوی لرزه‌های گوشی را نیز تنظیم كرد. در بخش تنظیمات،‌صدا، زنگ گوشی، ارزش (Vibration) گوشی‌های آی‌فون می‌توان الگو‌های جدیدی را برای هر فرد انتخاب و ویرایش كرد. در گوشی‌های اندرویدی نیز می‌توان به بخش تماس‌ها وارد شده و با انتخاب نام هر تماس،‌ در بخش الگوی لرزش ( Vibration Pattern ) الگویی متفاوت را انتخاب و یا الگویی جدید را ویرایش كرد. همچنین می‌توان از اپلیكیشن‌هایی مانند Vybe برای انجام این‌كار استفاده كرد.
 
7- استفاده از فلش دوربین برای هشدار
 
گاه می‌توان از فلش دوربین به‌‌جای صدای زنگ و یا لرزش به عنوان پیام هشدار گوشی استفاده كرد. این گزینه را در گوشی‌های آی‌فونی می‌توان در بخش تنظیمات، دسترسی و سپس در بخش LED Flash for Alerts یافت. با فعال كردن این گزینه هرزمانی كه هر نوع پیامی به گوشی برسد،‌فلش دوربین روشن خواهد شد. این گزینه در گوشی‌های اندرویدی Flash notification نام داشته و در بخش تنظیمات،‌دسترسی قرار دارد.
 
8- عكاسی بهتر
 
لمس كردن صفحه نمایشگر در حین عكاسی می‌تواند به وضوح بیشتر عكس كمك كند، اما تعادل و ثبات دست‌ها را در زمان عكاسی برهك زده و ممكن است به شكلی دیگر منجر به كدری تصویر شود. از این رو در گوشی‌های آی‌فون می‌توان برای تنظیم وضوح تصویر از كلید‌هایی كه برای كم و زیاد كردن صدای گوشی درنظر گرفته شده استفاده كرد. در گوشی‌های اندرویدی نیز می‌توان وارد بخش تنظیمات دوربین شده و از فرمان صوتی دوربین برای ثبت تصاویری بهتر استفاده كرد. با فعال كردن Voice Command می‌توان بدون لمس كردن صفحه و تنها با گفتن Capture ویا Shoot عكاسی كرد.
 
9- گرفتن چند عكس در آن واحد
 
برای ثبت حركت یك سوژه متحرك، گرفتن چند عكس متوالی در ثانیه بسیار كاربردی است. در اپلیكیشن دوربین گوشی‌های آی‌فون با نگه داشتن كلید شاتر دوربین و یا نگه داشتن كلید زیاد كردن صدای گوشی می‌توان عكسبرداری متوالی انجام داد. تنها زمانی كلید‌ها را رها كنید كه دیگر قصد عكسبرداری متوالی را ندارید. آی‌فون می‌تواند در ثانیه 10 فریم عكس بگیرد و همه آنها را در یك گروه قرار می‌دهد تا شما بهترین آنها را انتخاب كنید.
 
در اندرویدی‌ها هم می‌توان با باز كردن اپلیكیشن دوربین وارد بخش تنظیمات شد و گزینه Burst Shot را فعال كرد. سپس با فشردن و نگه داشتن كلید شاتر می‌توان عكسبرداری متوالی انجام داد. این تصاویر نیز در قالب یك مجموعه در گالری تصاویر گوشی ذخیره خواهند شد.
 
10- خاموش كردن خودكار موسیقی
 
افراد زیادی پیش از خواب به موسیقی گوش می‌دهند،‌اما موسیقی شنیدن روی اسمارت‌فون‌ها می‌تواند به سرعت شارژ باتری را تمام كند. از این رو باید برای غیرفعال شدن پخش موسیقی در زمان مناسب راهكاری اندیشید. در اپلیكیشن ساعت گوشی‌های آی‌فون می‌توان وارد بخش تایمر شده و گزینه When Timer Ends را انتخاب كرد. سپس یه پایین صفحه جدید رفته و گزینه Stop Playing را انتخاب كنید تا راس زمان تعیین شده پخش موسیقی متوقف شود.
 
در گوشی‌های اندرویدی نیز می‌توان در بخش تنظیمات اپلیكیشن پخش موسیقی گزینه Music auto off را یافته و آن را برای مدت زمانی كه مورد نظر كاربر است تنظیم كرد. اپلیكیشن‌هایی مانند Sleep Timer نیز می‌توانند در تنظیم مدت زمان پخش موسیقی به شما كمك كنند.

​​