بازار سرمایه

گوگل با ناسا قرارداد همکاری 60 ساله امضا کرد

شرکت گوگل موافقت خود برای انعقاد قرارداد 60 ساله 1.2 میلیارد دلاری با مرکز Moffett Field وابسته به سازمان فضایی ناسا را اعلام کرد تا بر اساس آن روز نسل جدید فناوری‌ها از جمله سیستم‌های روبوتیک و هوانوردی سرمایه‌گذاری کند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، مرکز Planetary Ventures به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گوگل در قالب بخشی از این قرارداد موظف شد بیش از 200 میلیون دلار روی این سایت پروازی سرمایه‌گذاری کند که البته این مرکز فضانوردی در نزدیکی دفتر مرکزی گوگل واقع شده است.

سرمایه‌گذاری‌های گوگل در بخش تحقیق، راه‌اندازی سیستم‌های جدید و آزمایش سیستم‌های روبوتیک، اکتشافات فضایی، هوانوردی و دیگر فناوری‌های نوین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت گوگل طی چند سال اخیر روی فناوری‌های متفاوتی دست گذاشته است که از جمله آن‌ها می‌توان به لنزهای طبی مخصوص بیماران دیابتی، افزایش طول عمر انسان تا 150 سال، خودروهای بدون سرنشین و ... اشاره کرد.

گوگل با مدیریت "اندی روبین"(Andy Rubin) از بنیانگذاران سیستم‌عامل اندروید طی چند سال اخیر چندین شرکت تولیدکننده محصولات روبوتیک را خریداری کرده است که هم‌اکنون قصد دارد از آن‌ها در جریان توسعه فناوری‌های فضایی بهره ببرد.

روبین ماه گذشته اعلام کرد که قصد دارد از شرکت گوگل کناره‌گیری کنند و "جیمز کوفنر"(James Kuffner) از سرشناس‌ترین محققان علوم روبوتیک در جهان جایگزین او شود.

شرکت گوگل ماه ژوئن از سال جاری میلادی با انتشار بیانیه‌ای توضیح داد که شرکت ماهواره‌ای Skybox Imaging را به ارزش 500 میلیون دلار خریداری کرده است تا به کمک آن بتواند خدمات نقشه‌های دیجیتالی و سیستم‌های دسترسی به اینترنت را ارتقا دهد.

این شرکت پیش از این نیز همکاری‌هایی را برای ساخت روبوت‌های کوچک با سازمان فضایی ناسا انجام داد و هم‌اکنون برخی روبوت‌های گوگل در ایستگاه بین‌المللی فضایی مستقر شده‌اند.


​​