بازار سرمایه

ناامیدی تولیدکنندگان رایانه از عرضه ویندوز 10 مایکروسافت

مایکروسافت قصد دارد سیستم‌عامل جدید خود موسوم به ویندوز 10 را اواسط سال 2015 روانه بازار کند و با این وجود شرکت‌های الکترونیکی بزرگ به این نتیجه رسیده‌اند که این محصول هم نمی‌تواند فروش رایانه‌های شخصی را افزایش دهد.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، شرکت‌های تایوانی که از بزرگترین تولیدکنندگان قطعات رایانه‌ای در جهان محسوب می‌شوند، به این نتیجه رسیده‌اند که ویندوز 10 باعث افزایش فروش رایانه‌های شخصی نمی‌شود، زیرا صاحبان مدل‌های قدیمی‌تر این پلتفورم می‌توانند به صورت آنلاین رایانه شخصی خود را به‌روز کنند و ویندوز 10 را در اختیار بگیرند.

این منابع تایوانی گزارش دادند که برندهای بزرگ تولیدکننده رایانه نوت‌بوک‌های جدید خود را به گونه‌ای به فروش می‌رسانند که امکان به‌روزرسانی آن‌ها به نسخه جدید سیستم‌عامل مایکروسافت وجود دارد که البته علاوه بر این مایکروسافت طرح گسترده عرضه رایگان ویندوز 10 را هم در برنامه خود دارد.

شرکت مایکروسافت استراتژی‌های قدیمی خود را کنار گذاشته است و هم اکنون مجموعه نرم‌افزاری Office برای سیستم‌های عامل iOS و اندروید عرضه می‌شوند تا صاحبان انواع دستگاه‌های موبایلی بتوانند به محصولات مایکروسافت دسترسی داشته باشند.

مایکروسافت هم‌اکنون همکاری‌های نزدیکی را با شرکت‌های اوراکل و VMware آغاز کرده است تا پلتفورم ابری خود موسوم به Azure را گسترش دهد و بتواند دسترسی عموم مردم جهان به آن را فراهم کند.

استراتژی جدید این شرکت تکیه کمتر به تولیدکنندگان سخت‌افزار و افزایش تمرکز بر فضای پردازش ابری است و به همین خاطر می‌توان پیش‌بینی کرد که ویندوز 10 تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر بازار جهانی رایانه برجا نمی‌گذارد.


​​