بازار سرمایه

افت محسوس درآمدهای مخابراتی

منبع: ایسنا
مدیر عامل مخابرات ایران با اشاره به مزایای پایان طرح هم‌کدسازی تلفن ثابت در کشور گفت: با این وجود درآمد مخابرات با افت محسوس مواجه شده و اکنون شرکت مخابرات امیدوار است در این زمینه همکاریهای لازم از سوی وزارت ارتباطات صورت بگیرد.
 
کاظم ابراهیمی صدرآبادی - مدیر عامل مخابرات ایران - در مراسم جشن پایان همکدسازی تلفن ثابت در کشور به ارائه توضیحاتی درباره روند اجرای طرح هم‌کدسازی پرداخته و اظهار کرد: اجرای این طرح کار بسیار سنگینی از نظر شبکه‌ای به شمار می‌رفت اما با برنامه‌ریزی دقیق و پشتیبانی‌های مورد نیاز ظرف چند ماه به انجام رسید.
 
وی ادامه داد: در این میان نکته جالب آن که برای اجرای این طرح کل نامبرینگ و شماره‌های کشور باید دستخوش تغییر میشد اما به شکلی که مردم دچار مشکل نشده و کمترین دگرگونی در شماره‌های آنها رخ دهد. به عنوان مثال شما در نظر بگیرید زمانی که کدهای مختلفی در کشور وجود داشت ممکن بود در دو شهر یک استان پیش شماره‌هایی وجود داشته باشد اما با اجرای هم کدسازی و حذف کدها لازم بود با کمترین تغییرات این شماره‌ها حفظ شود.
 
مدیر عامل مخابرات ایران ادامه داد: از جمله فوایدی که این طرح به دنبال دارد بحث تعدیل هزینه‌های مشترکان به ویژه در برقراری ارتباط های شهری و بین شهری است که البته همین موضوع باعث هشت رقمی شدن تلفن‌های کشور شد.
 
ابراهیمی از استان تهران به عنوان اولین استان هم کدشده از استان ایلام به عنوان آخرین استان نام برد و یادآور شد: با اجرای طرح هم کدسازی علاوه بر متمرکز شدن پاسخگویی 118، رومینگ مناسب‌تر و راحت‌تر و نامبرینگ منظم تر در کشور ایجاد شده است.
 
اما در بخش دیگری از این مراسم رمضانعلی سبحانی فرد - نماینده مجلس - به صحبت پرداخت و با اشاره به تمام اقداماتی که وزارت ارتباطات در یک سال گذشته انجام داده اظهار کرد: با توجه به اهداف برنامه پنجم توسعه اگرچه جای نقد و بررسی و گله مندی‌هایی وجود دارد اما از طرفی باید این را هم در نظر گرفت که دو و نیم سال از برنامه پنجم در دولت دهم بوده که در این حوزه به دلیل بی ثباتی مدیریتی و عدم همکاری اجزای حوزه با یکدیگر عقب ماندگی‌هایی ایجاد شد.
 
سبحانی فرد در ادامه با تقدیر و تشکر از محمود واعظی که در این حوزه با جدیت کار کرده اظهار کرد: طی کمتر از دو سال پهنای باند
 
بین‌الملل دو برابر شده و پهنای باند داخلی نیز تا سه برابر افزایش پیدا کرده است.
 
وی در ادامه با بیان این‌که من جزئی از این خانواده هستم و قرار نیست نقاط ضعف را بگویم به ذکر انتقاداتی که غالب آن‌ها به شرکت مخابرات برمی‌گشت پرداخت و افزود: البته در حوزه دولت الکترونیک کمی کند کار پیش می رود.
 
وی ادامه داد: در دهه‌های 70 و اوایل دهه 80 ما صدور خدمات فنی ومهندسی را داشتیم اما از زمانی که مخابرات به بخش خصوصی واگذار شد برخلاف انتظار ما مبنی بر توسعه صنعت مخابرات در بخش‌های مختلف کشور ارائه این خدمات نیز متوقف شد، در صورتی که در آن سال‌ها ما حتی در آسیای میانه برای ارائه خدمات فنی و مهندسی حضور فعال داشتیم.
 
این نماینده مجلس عنوان کرد: 30 درصد مملکت را روستاها تشکیل می دهند اما از زمانی که مخابرات خصوصی شده به دلیل عدم توجیه اقتصادی بخش خصوصی به این حیطه ورود پیدا نکرده و امروز نارضایتی‌های بسیاری در این زمینه مشاهده می شود و گاهی در روستاها ما افراد مجبور می‌شوند یک خط تلفن با قیمت 300 تا 400 هزار تومان خریداری کرده و یا تا حدود دو سال در انتظار خرید تلفن بمانند.
 
سبحانی‌فرد اظهار کرد: اپراتورها که درآمد جامعه را جمع‌آوری می کنند لازم است بخش از این درآمدها را در استانها سرمایه‌گذاری کنند، اکنون اپراتورهای ما در مجموع سالانه بیش از 20 هزار میلیارد تومان درآمد دارند اما تاکنون چقدر در روستاها سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟
 
وی همچنین عنوان کرد: انتظار ما آن است که اپراتورها بخشی از درآمد خود را در پست بانک سرمایه‌گذاری کنند و از این طریق تسهیلات برای توسعه خدمات روستایی فراهم شود.

​​