رگولاتوری

شهرداری تهران فعالیت طبقه هفتم پاساژ علاءالدین را مشروط خواند

منبع: عصر ایران
وی علت تخریب تعدادی از مغازه های طبقه هفتم و پلمب برخی دیگر را عدم تخلیه برخی از مغازه ها عنوان کرد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: در صورتی که مالک ساختمان علاء الدین شرایط را فراهم کند تا منجر به صدور پایان کار شود امکان بهره برداری از طبقه هفتم بلامانع خواهد بود.
 
علیرضا نادری در جمع خبرنگاران تأکید کرد: از این به بعد هیچ توافق جدیدی تا زمان صدور پایان کار با مالک ساختمان علاءالدین صورت نمی گیرد.
 
وی علت تخریب تعدادی از مغازه های طبقه هفتم و پلمب برخی دیگر را عدم تخلیه برخی از مغازه ها عنوان کرد.
 
وی اضافه کرد: مالک ساختمان علاءالدین سال 75 پروانه ساخت مجموعه ای را اخذ می کند که قرار بود طبقات منفی چهار، منفی سه و منفی 2 آن پارکینگ و طبقات منفی یک، همکف و شش طبقه روی آن تجاری باشد.
 
نادری عنوان کرد: تا سال 85 مالک نسبت به اخذ پایان کار اقدام نمی کند.
 
وی با بیان این که ملاک شهرداری پایان کار است اظهار کرد: از سال 85 چندین مرحله توافق با شهرداری صورت گرفت که هیچکدام منجر به صدور پروانه نشد، که برای مثال یکی از توافقات تأمین پارکینگ مجموعه بوده است.
 
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به این که بهره برداری بدون پایان کار تخلف است خاطر نشان کرد: شهرداری تهران پرونده این پاساژ را به کمیسیون ماده 100 ارسال و رأی به تخریب سازه غیر مجاز آن داده می شود.
 
وی بیان کرد: پس از شکایت مالک به دیوان عدالت اداری و بررسی پرونده در این مرجع قضایی رأی تخریب طبقه هفتم تأیید می شود.
 
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران تصریح کرد: در هر مرحله مالک توافق می کرد که نواقص کار را رفع کند اما به آن عمل نمی کرد و همین امر موجب طولانی شدن موضوع شده است.
 
نادری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که صدور پیش پروانه تقریبا به صفر رسیده است گفت: از آنجایی که ممکن است مراحل دریافت پروانه برای پروژه های خیلی بزرگ طولانی باشد، یک پیش پروانه ساخت صادر می شود که البته این موارد نادر است.
 
معاون شهرداری تهران در مورد شرایطی که باید مالک فراهم کند تا فعالیت در طبقه هفتم ممکن شود، سخنی نگفت ولی پیش از این خبرها حاکی از آن بود که این طبقه به علت ساخت غیر مجاز آن باید تخریب شود.
 
شورای اسلامی شهر تهران هم بر تخریب طبقه هفتم تاکید داشته و علاوه بر این کارشناسان آتش نشانی هم اعلام کرده اند چون پیش بینی فونداسیون و سازه این ساختمان برای پنج طبقه طراحی و اجرای شده که افزایش طبقات بیشتر سبب نا ایمن کردن آن شده است.

​​