بازار سرمایه

قاچاق بازار را قبضه می‌کند

منبع: فناوران
افزایش 4 درصدی حقوق ورودی 69 قلم از کالاهای حوزه آی‌تی و دیجیتال به ویژه آن دسته که عنوان فرهنگی را یدک می‌کشند موجب اعتراض واردکنندگان این کالاها شده و بحث داغ این روزهای حوزه آی‌تی و دیجیتال است.
 
 
در این بین واردکنندگان کالاهایی که استفاده آموزشی دارند بیش از سایرین از واکنش بازار نسبت به این موضوع هراس دارند و می‌گویند: کالاهایی که استفاده آموزشی دارند نیاز اساسی هستند و باید با توجه استفاده این کالاها در مدارس و موسسات آموزشی زمینه برای ورود آنها به کشور هموار شود؛ نه اینکه هر از چندگاهی به بهانه‌های گوناگون در مقابل واردات این کالا مانع ایجاد شود.ابطحی، واردکننده ویدئوپروژکتور آموزشی، تخته‌های هوشمند و قلم‌های نوری در این زمینه می‌گوید: رشد حقوق ورودی دستگاه‌های ویدئو پروژکتور به کاهش حجم واردات از مبادی رسمی منجر شده و با توجه به نیاز بازار به این کالاها قاچاق رشد می‌کند.
وی می‌افزاید: این در حالی است که در سال‌های گذشته ارگان‌ و سازمان‌های مسوول در کنار شرکت‌های عرضه‌کننده تلاش بسیاری برای مقابله با قاچاق کرده و در یکی دوسال اخیر نتایج مطلوبی حاصل شد. اما حالا با اتخاذ تصمیم‌های وارداتی جدید گویا دوباره باید با این پدیده شوم مواجه شویم.
یکی دیگر از فعالان بازار تجهیزات دیجیتال هم در این باره می‌گوید: بر اساس قانون کالاهای فرهنگی از مالیات معاف هستند و این سوال نزد واردکنندگان کالاهای فرهنگی وجود دارد که چرا باید در حالیکه از پرداخت مالیات معاف هستیم مبلغی اضافه به عنوان تعرفه واردات و یا مالیات به وزارت ارشاد بپردازیم؟
این فعال بازار می‌افزاید: از سوی دیگر قرارگیری برخی از کالاها در ردیف فرهنگی‌ها منطقی نیست و افراد تصمیم‌گیر تمام کالاهایی که به نوعی ممکن است افراد از انها برای کسب اطلاعات از سایت‌ها استفاده کنند را در ردیف فرهنگی‌ها قرار داده‌اند.
رییس کمیسیون سخت افزار نظام صنفی رایانه‌ای نیز در واکنش به رده بندی کالاها به خبرگزاری فارس گفت: در لیست 69 کالای فرهنگی که برای اخذ 4 درصد عوارض به گمرک ایران اعلام شده، ردیف تعرفه دیتاپروژکتورهای آموزشی نیز درج شده که احتمالا با پروژکتورهای سینمایی جابجا شده است.
حسین غروی رام افزود: این کالا استفاده عام و فرهنگی ندارد و بیشتر یک کالا با کاربری آموزشی است و عمدتا در محیط های آموزشی از قبیل کلاس های آموزش و پرورش، دانشگاه ها و آموزشگاه های فنی-حرفه ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و جدا از گروه پروژکتور های سینمایی است.  رییس کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای افزود: بدون شک اضافه شدن عوارض 4 درصد جدید در کنار  4 درصد حقوق گمرکی و بعلاوه مالیات بر ارزش افزوده، سبب افزایش قاچاق این کالا خواهد شد و نه فقط دولت به حق و حقوق قانونی خود نخواهد رسید بلکه آنچه را هم که دریافت می کرد بر خلاف انتظار و هدفش از دست خواهد داد. به گفته وی، با افزایش عوارض این کالا در واقع بار مالی جدیدی برای وزارتخانه محرومی چون آموزش و پرورش و مراکز آموزشی کشور ایجاد می شود.

​​