بازار سرمایه

تلاش ایران و ترکیه برای 30 میلیارد دلار ارتباط تجاری

منبع: ایسنا
وزیر ارتباطات از رسیدن حجم مبادلات ایران و ترکیه به 15 میلیارد دلار خبر داد و گفت: در حال حاضر دو کشور برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری‌های متعددی برای رساندن این رقم به 30 میلیارد دلار انجام داده‌اند.
 
محمود واعظی شامگاه گذشته میزبان وزیر صنعت، علوم و تکنولوژی ترکیه بود و در قالب دیداری کوتاه به بررسی راهکارهای لازم جهت همکاری‌های اقتصادی بیشتر دو کشور پرداخت.
 
وی که مسئولیت کمیسیون اقتصادی ایران و ترکیه را برعهده دارد پس از این دیدار به همراه وزیر ترکیه در جمع خبرنگاران حضور یافته و به ارائه توضیحاتی در این خصوص پرداخت.
 
واعظی در این زمینه عنوان کرد: از این که روابط دو کشور در زمینه‌های سیاسی، منطقه‌ای، بین‌الملل و اقتصادی در حال گسترش است خرسندیم و صحبت‌های مختلفی نیز درباره گسترش همکاری‌های بانکی، گمرکی و فعال‌تر شدن بخش خصوصی دو کشور جهت سرمایه‌گذاری در کشور دیگر در دست اقدام است.
 
وی همچنین به همکاری‌های صنعتی به عنوان یکی از موارد مورد بحث میان دو کشور اشاره کرد و گفت: در حال بررسی هستیم که در یک نقطه مناسب در دو سوی مرز دو شهرک صنعتی ایجاد شود تا سرمایه‌گذاران بتوانند با امتیازات ویژه به سرمایه‌گذاری در آنها بپردازند.
 
واعظی اظهار کرد: در صحبتهای صورت گرفته دو کشور توافق کرده‌اند در زمینه‌های علمی و فناوری نیز همکاری‌های مختلفی به ویژه در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات، حوزه فضایی و ماهواره‌ای با یکدیگر داشته باشند.
 
واعظی در ادامه صحبتهای خود از سفر قریب‌الوقوع نخست وزیر ترکیه به ایران خبر داد و در عین حال یادآور شد: در هفته‌های آتی وزرای متعددی از ایران به ترکیه و از ترکیه به ایران سفر خواهند کرد تا مذاکرات بیشتر درباره همکاری‌های دو جانبه کشور در بخش‌های مختلف انجام شود.
 
وزیر ترکیه نیز در این مراسم از روابط قدیمی دو کشور یاد کرد و در عین حال یادآور شد: موافقتنامه تجارت ترجیحی که به تازگی میان دو کشور حاکم شده موجب نزدیکی بیشتر این دو کشور شده است.
 
وی همچنین یادآور شد: طی ماه‌های گذشته سرمایه‌گذاران ترک اشتیاق بیشتری برای سرمایه‌گذاری در ایران پیدا کرده‌اند که امیدواریم با برخورد مثبت طرف ایرانی زمینه‌های لازم برای تسریع این سرمایه‌گذاری‌ها فراهم شود چرا که این دو کشور هر دو از کشورهای مهم و بزرگ منطقه هستند که قطعا نزدیکی آنها کمک بزرگی به حفظ آرامش ثبات منطقه خواهد کرد.

​​