تلفن همراه

اندروید جلوی سرقت گوشی‌ها را می‌گیرد

آخرین به‌روزرسانی اندروید توسط گوگل قابلیت جدیدی را برای جلوگیری از سرقت گوشی شامل می‌شود و گوشی سرقت شده را برای سارقان ناکارآمد می‌کند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این قابلیت جدید که Device Protection نام دارد، به عنوان یک کلید ویژه برای از بین بردن اطلاعات در گوشی‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که سیستم عامل آنها اندروید 5.1 باشد.

در این شرایط اگر گوشی مفقود یا سرقت شود، قفل آن تا زمانی که به دست صاحبش برنگردد و وارد حساب کاربری خود در گوگل نشود، باز نمی‌شود. حتی اگر گوشی به حالت کارخانه باز گردد و تمام اطلاعات داخلی آن پاک شود، قفل گوشی باز نخواهد شد.

قابلیت Device Protection پاسخ گوگل به سیستم Activation Lock اپل است که بر اساس آن کاربر باید با استفاده از شناسه کاربری Apple ID دستگاه خود را دوباره فعال کند.

شرکت گوگل اعلام کرد که قابلیت جدید آن به منظور جلوگیری از سرقت، برای بیشتر گوشی‌ها و رایانه‌های لوحی مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید 5.1 عرضه خواهد شد که از نخستین محصولات مبتنی بر این سیستم‌عامل می‌توان به Nexus 6 موتورولا و HTC Nexus 9 اشاره کرد.

سیستم Activation Lock در 5 ماه نخست سال 2014 که اپل به تازگی آن را معرفی کرده بود، توانست میزان سرقت گوشی و تبلت این شرکت را در شهرهای بزرگ به میزان قابل ملاحظه کاهش دهد. به عنوان مثال، در نیویورک سرقت آیفون نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن 17 درصد کمتر شد.

لازم به ذکر است گوگل علاوه بر این قابلیت، امکانات جدید دیگری به سیستم عامل موبایلی خود اضافه کرد که از جمله آنها می‌توان به استفاده از چند سیم کارت روی یک دستگاه بدون وجود چند ورودی برای سیم‌کارت‌های مختلف و ارتقا کیفیت تماس‌های صوتی اشاره کرد.


​​