تلفن همراه

وعده عجیب همزمان با اوج اختلالات موبایل

منبع: شرق
محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش سیاست‌های علم و فناوری گفته: امیدواریم تا پایان برنامه ششم نسل پنجم را نیز اجرایی کنیم.
راه‌اندازی نسل پنجم باوجود اختلالات گسترده شبکه موبایل G3 و G4 که اکنون شاهد آن در سراسر کشور هستیم، بیشتر به شوخی می‌ماند تا واقعیت و از طرفی «LTE» پرچمدار فناوری مخابرات سیار در دنیاست و نهایت اقدامی که کشورهای سرآمد فناوری نظیر کره‌جنوبی و ژاپن انجام داده‌اند، نیم‌گامی به‌سمت G5 که اصطلاحا به LTE-A نسل چهارم پیشرفته شناخته می‌شود، است.
نسل پنجم ارتباطات سیار که همچنان با گذشت چندین سال در مرحله تحقیقاتی قرار دارد، به منظور مرتفع‌‌کردن مشکلات مرتبط با شبکه‌های ارتباطی نسل‌های گذشته پیشنهاد شده است و معدود کشورهایی نظیر کره‌جنوبی، آلمان، ژاپن و انگلیس تحقیقات خود را در این عرصه آغاز کرده‌اند.
تجربه مخابراتی دنیا اینگونه است که هر 10سال نسل جدیدی از شبکه‌های ارتباطی ظهور می‌کند. نرخ اطلاعات نسل 3/5 حدود دو تا 14مگابیت بر ثانیه بود. این نرخ بعد از گذشت چهار سال یعنی در سال2010 با روی‌کارآمدن استاندارد ارتباطی G4 به بالاتر از 100مگابیت بر ثانیه رسید.
نسل پنجم ارتباطی علاوه‌بر افزایش در سرعت انتقال اطلاعات باید قادر به کاهش چشم‌گیر هزینه خدمات مخابراتی نیز باشد. تنسیم در این‌باره می‌نویسد: مرکز پژوهش‌های مجلس پیش‌بینی کرده که اولین نمونه شبکه‌های نسل پنجم در سال2020 میلادی اجرایی شود که با توجه به زمان شش‌ساله باقیمانده لازم است سیاست‌گذاری انجام گیرد. بنابراین باید گفت دولت تنها یک‌سال‌ونیم از عمر برنامه ششم توسعه را خواهد دید و قطعا اجرای عمده این برنامه بر دوش دولت دوازدهم خواهد بود؛ با این حساب کمی غیرمعقول است اجرای پروژه‌ای که هنوز در مرحله تحقیقاتی به‌سر می‌برد، اینگونه با قطعیت وعده داده شود. ایران در زمینه راه‌اندازی خدمات نسل سوم ارتباطی (G3) بالغ بر هشت‌سال از دنیا عقب افتاد و اکنون که تمامی کشورها به سمت LTE-A حرکت می‌کنند، مسوولان ما از اپراتورهای ارتباطی، وعده رفع اختلال را در زمینه G3  می‌خواهند.

​​