فناوری‌های پوشیدنی

ساخت پوست سیلیکونی با قابلیت‌های بدن آفتاب‌پرست

محققان موفق به ساخت نوعی مواد ترکیبی فوق باریک شدند که می‌تواند قابلیت‌های آفتاب‌پرست را به هر نوع پوست دیگر اضافه کند تا با این اتفاق، رنگ پوست بسته به شرایط محیط عوض شود.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، مهندسان دانشگاه برکلی در کالیفرنیا ورق‌های فیلم از جنس سیلیکون تولید کرده‌اند که ضخامت آن یک‌هزارم موی انسان است و رنگ آن می‌تواند بسته به شرایط تغییر کند و در آینده روی ساختارهایی از جمله پل،‌ بدنه هواپیما یا دیواره بیرونی ساختمان به کار گرفته شود.

«کانی چانگ» یکی از محققان دانشگاه برکلی با انتشار مقاله‌ای در نشریه Optica توضیح داد: «این نخستین بار در جهان است که پوست با قابلیت‌های بدن آفتاب‌پرست ساخته می‌شود و ضمن داشتن قابلیت‌های انعطافی،‌ رنگ آن به راحتی می‌تواند تغییر کند».

این فیلم سیلیکونی قابلیت‌های جدیدی را دنبال می‌کند که مبتنی بر ساختار واقعی سطحی که روی آن قرار می‌گیرد، عکس‌العمل نشان می‌دهد و برمبنای آن طول موج‌های قابل مشاهده‌ای را به نمایش می‌گذارد که به کمک ترکیبات شیمیایی تغییر می‌کنند و در نهایت رنگ‌های متفاوت در مقابل ما نمایان می‌شود.

در این سطح از اجزایی استفاده شده است که اندازه آنها از طول موج‌های نوری هم کوچکتر است و در کنار یکدیگر فیلم سیلیکونی را شکل می‌دهند و هر یک از آنها می‌توانند یک طول موج جداگانه را به نمایش بگذارند.


​​