سخت‌افزار

رایانه‌های جدید به‌جز ویندوز 10 سیستم‌عامل دیگری را قبول نمی‌کنند

برای بسیاری از کاربران ویندوز 10 رویایی است که سرانجام به حقیقت می‌پیوندد. این محصول می‌تواند به صورت جهانی روی تمام رایانه‌های شخصی نصب شود و گوشی‌های هوشمند با سیستم‌عامل ویندزو فون 8 به بعد هم می‌توانند نسخه موبایلی آن را در اختیار بگیرند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، همه این اتفاقات خوب به نظر می‌رسد و البته شرکت آمریکایی مایکروسافت در بیانیه‌ای اعلام کرده است که در کشور چین برای رایانه‌های اصلی و رایانه‌هایی که به صورت قفل شکسته از این محصول استفاده می‌کنند، ویندوز 10 را رایگان به‌روز کند.

اما تکه دیگری از پازل ویندوز 10 امروز پیدا شد. خبرگزاری‌ها در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کردند که در برخی رایانه‌ها ویندوز 10 قفل می‌شود و امکان نصب هیچ سیستم‌عامل دیگری روی آن رایانه وجود ندارد.

این اتفاق مبتنی بر قابلیت جدیدی موسوم به Secure Boot صورت می‌گیرد که اگر این قابلیت فعال شود، جلوی نصب دیگر سیستم‌های عامل حتی نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز را هم می‌گیرد.

این قابلیت از مدت‌ها قبل وجود داشت، اما برخلاف نسخه‌های قبلی ویندوز که مایکروسافت به کاربران امکان نصب نسخه‌های مختلف ویندوز را می‌داد و در برخی موارد کارخانه‌های رایانه‌ساز در تنظیمات خود این قابلیت‌ را برای افراد فراهم می‌کردند، ویندوز 10 با محدودیت‌های بیشتر عرضه می‌شود.

مایکروسافت در نسخه جدید سیستم‌عامل به کارخانه‌ها اجازه نمی‌دهد به صورت گسترده قابلیت Secure Boot را روی رایانه‌های شخصی فعال کنند. این مسئله به آن معنی خواهد بود که بسیاری از لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌های رومیزی جدید نمی‌توانند به جز ویندوز 10 سیستم عامل دیگری را در اختیار بگیرند.

این مسئله همچنین نشان می‌دهد که در نسل جدید رایانه‌های شخصی کاربران نمی‌توانند به صورت همزمان دو سیستم‌عامل را در اختیار داشته باشند، امکان استفاده از لینوکس وجود ندارد، نصب Hackintosh غیرممکن می‌شود و به طور کلی کاربر هیچ آزادی برای استفاده گسترده از سخت‌افزار خود در اختیار نخواهد داشت.


​​