بازار سرمایه

هیچ کس حق ندارد خالق Bitcoin را شناسایی کند

«ناسنیال پایر» از نویسندگان روزنامه نیویورک‌تایمز آخرین شخصی است که در مورد «ساتوشی ناکاموتو» خالق مرموز واحد پولی Bitcoin توضیح داده است.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، او در آخرین مقاله خود نوشت: «بسیاری از اعضای حاضر در انجمن جهانی Bitcoin اعلام کردند که خواستار حفظ حریم شخصی خالق این واحد پولی هستند و هیچ تمایلی ندارند تا در جریان پشت‌پرده خالق Bitcoin قرار بگیرند. اما بین همین افرادی که می‌خواهند صحبتی در مورد این شخص نشود، چند فرد دیگر هم هستند که به دنبال سرنخ‌هایی در مورد این شخص مرموز می‌گردند».

او در ادامه توضیح داد: «من با برنامه‌نویسان و کارآفرینانی که به طور مستقیم و عمیق با Bitcoin در ارتباط هستند گفت‌وگو کردم. در این صحبت‌ها هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ای به دست نیامد، اما برخی شواهد من را به یک مرد آمریکایی رساند که اسلیت مجارستانی داشت و با نام "نیک زابو" شناخته می‌شد».

روزنامه‌نگار نیویورک‌تایمز در این مقاله طولانی اعلام کرد که زابو از اینکه در کانون توجه قرار بگیرد احساس خوشایندی ندارد و به همین خاطر قبول نمی‌کند که مخترع واحد پولی Bitcoin بوده است.

نشریه نیوزویک سال گذشته در گزارش جداگانه اعلام کرد که Bitcoin را شخص دیگری اختراع کرده است. او گفت که این فرد از طرف جامعه جهانی مورد انتقاد فراوان قرار گرفته و شکایت‌هایی از او شده است. به همین خاطر تمایل ندارد خود را معرفی کند.

پاپر که در آخرین بررسی‌های خود با زابو صحبت کرد، به این نتیجه رسید که او برای انجام مصاحبه بسیار معذب بوده است و حتی احتمال می‌رود که او آقای ساتوشی باشد. به هر حال، هنوز به درستی مشخص نشده است چه کسی Bitcoin را اختراع کرد و این مسئله در هاله‌ای از ابهام به سر می‌برد.


​​