فناوری اطلاعات

مایکروسافت «کورتانا» راهی اندروید و iOS می‏شود

منبع: دنیای اقتصاد
نبرد میان دستیارهای صوتی مجازی بار دیگر با انتشار خبر آماده ‏سازی کورتانا مایکروسافت به‏ منظور استفاده روی پلت‌فرم‏ه ای مختلف و البته رقابت با Siri و Google Now قوت گرفته است. این دستیار هوشمند در سال‌جاری برای اندروید و iOS عرضه خواهد شد.
 
کورتانا در حدود یک سال به‏ منظور استفاده در ویندوزفون در اختیار کاربران قرارگرفته بود و تابستان سال جاری برای ویندوز ۱۰ نیز عرضه خواهد شد. با وجود این مایکروسافت معتقد است در صورتی که از کورتانا روی دستگاه‏ های مختلف با سیستم ‏عامل‏ های متفاوت استفاده کنید، کارآیی و تجربه متفاوتی را خواهید داشت. برنامه کورتانا برای اندروید و iOS می‏تواند اکثر قابلیت‏هایی را که کورتانا روی رایانه شخصی یا ویندوزفون شما دارد به‌خوبی به‏ انجام برساند. تنظیم یادآورها، رهگیری پروازهای هوایی، ایجاد یادداشت‏های مختلف و پاسخگویی به سوالات مختلف از جمله قابلیت‏های این دستیار صوتی هستند.
علاوه‌بر موارد یادشده، کورتانا از قابلیت همگام ‏سازی میان پلت‌فرم‏های مختلف برخوردار بوده و یادداشت‏ های ایجاد‏شده روی دستگاه‏ های اندرویدی و iOS را می‏توانید روی رایانه شخصی مجهز به ویندوز نیز مشاهده کنید. با توجه به اینکه کورتانا یک نرم‏ افزار جانبی (و نه پیش‏فرض) روی پلت‌فرم‏های مختلف به حساب می‏ آید و جزئی از هسته سیستم‏ عامل نیست، قابلیت‌هایی مانند تغییر تنظیمات سیستمی، اجرای برنامه‏ های دیگر و فراخوانی کورتانا با گفتن عبارت Hey Cortana تنها روی سیستم‏ عامل ویندوز قابل استفاده خواهد بود.

​​