تلفن همراه

کپی برداری قابلیت‌های معرفی شده در Google I/O از روی اپل

کنفرانس جهانی Google I/O برگزار شد و غول اینترنتی جهان آخرین دستاوردها و نوآوری‌های خود را به نمایش گذاشت. اما بسیاری از کارشناسان می‌گویند که گوگل با همه تلاش خود نتوانسته به اندازه کنفرانس سالانه WWDC اپل خودنمایی کند و فناوری‌هایی که عرضه کرد طی چند سال گذشته برای آیفون ارایه شده بود یا آنکه فناوری‌های جدید قابلیت چندانی نداشت.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، گوگل در این کنفرانس قابلیت جدیدی برای اندروید عرضه کرد که HBO Now نام داشت. این در حالی بود که اپل سرویس مشابه را آپریل امسال برای iOS معرفی کرده بود.

شرکت گوگل همچنین نسخه بعدی سیستم‌عامل موبایلی خود را با نام Android M معرفی کرد تا خدمات و قابلیت‌های جدید را برای کاربران جهانی عرضه کند. اما کارشناسان می‌گویند که مشابه این قابلیت‌های جدید طی چند سال گذشته توسط iOS اپل ارایه شده است.

یکی دیگر از محصولات جدید معرفی شده در این کنفرانس Google Pay بود که به دنبال عدم موفقیت سرویس Google Wallet روانه بازار شد. در مقابل، اپل چند ماه قبل سرویس پرداخت الکترونیکی Apple Pay عرضه کرد.

شرکت اپل دو سال قبل قابلیت پشتیبانی از اثر انگشت را برای سیستم‌عامل iOS معرفی کرد تا کاربران از این طریق بتوانند امنیت بیشتری داشته باشند. اما گوگل در آخرین کنفرانس خود چنین سیستمی را برای نسخه جدید اندروید در نظر گرفت.

همه این اتفاقات باعث شد تا کارشناسان به این نتیجه برسند که گوگل دوران شکوفایی خود را برای حضور در بازار جهانی دستگاه‌های موبایلی از دست داده است و به همین خاطر احتمال می‌رود که طی چند سال آینده در بازار رقابتی جهانی شکست بخورد.


​​