تلفن همراه

رئیس سازمان خصوصی‌سازی خبر داد:

بلوک 4.78 درصدی مخابرات ایران به دلیل بدهی خریدار 25خرداد به فروش می‌رسد

رئیس سازمان خصوصی‌سازی از عرضه 2 میلیارد و 190 میلیون سهم شرکت مخابرات ایران به وکالت از شرکت توسعه اعتماد مبین در بورس تهران خبر داد.
 
علی‌اشرف عبدالله پوری‌حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس فارس،‌ از عرضه بلوک 4.78 درصدی معادل 2 میلیارد و 190 میلیون و 762 هزار و 354 سهم شرکت مخابرات ایران در تاریخ 25 خرداد ماه جاری خبر داد و گفت: سازمان خصوصی این بلوک غیرمدیریتی را به وکالت از شرکت توسعه اعتماد مبین به دلیل عدم وصول مطالبات و معوقه شدن بدهی‌ها روی میز فروش می‌برد.
 
به گفته این مقام مسئول قیمت پایه هر سهم شرکت مخابرات دراین واگذاری مبلغ 2 هزار و 236 ریال به ازای هر سهم تعیین شده و از طریق بازار اول بورس با شرایط یکجا و نقد و یا نقد و اقساط (35 درصد نقد و مابقی اقساط) از طریق شرکت کارگزاری بانک ملی ایران دوشنبه دو هفته بعد از روی میز فروش خواهد رفت.
 
به گزارش فارس کارگزاران خریدار در صورت مجاز به ورود سفارش خرید به سامانه معاملاتی در روز عرضه این بلوک هستند که 3 درصد ارزش سهام معامله بر اساس قیمت پایه را به طور نقد یا به صورت ضمانت‌نامه بانکی بدون قید و شرط از مشتری دریافت کرده و به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز یا به این شرکت ارائه دهند.
 
تکمیلی:
مخابرات: قسط عقب‌افتاده به زودی پرداخت می‌شود
 
سخنگوی مخابرات ایران گفت: در صورت عدم پرداخت ۴ قسط از بدهی ناشی از واگذاری، سازمان خصوصی‌سازی می‌تواند نسبت به فروش وثائق اقدام کند. هم‌اکنون تنها یکی از اقساط پرداخت نشده که به زودی در وجه سازمان خصوصی‌سازی واریز خواهد شد.
 
زارعیان در گفت‌وگو با فارس‌نیوز، درباره اعلام سازمان خصوصی‌‌سازی مبنی بر فروش بلوک 4.78 درصدی سهام مخابرات به دلیل بدهی سهامدار عمده (توسعه اعتماد مبین) اظهار داشت: توسعه اعتماد مبین تا پایان سال 93 تمامی اقساط شامل 20 درصد مبلغ نقد اولیه و 10 قسط از 16 قسط (در مجموع به مبلغ 5 هزار میلیارد تومان) را پرداخت کرده است.
 
مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران افزود: قسط دوم این دوره مربوط به اردیبهشت ماه است که باید در تاریخ 94/2/19 پرداخت می‌شد که هنوز پرداخت نشده است.
وی ادامه داد: در این باره سازمان خصوصی‌سازی بدون توجه به مفاد قرارداد فروش مخابرات به ویژه ماده 5-8 که اعلام کرده در صورت عدم پرداخت 4 قسط از بدهی ناشی از واگذاری این سازمان می‌تواند نسبت به فروش وثائق اقدام کند، خبر فروش بلوک 4.78 درصدی را اعلام کرده است و این کار غیرمتعارف با گذشت کمتر از 30 روز از سررسید یک قسط گذشته انجام شده است.
 
وی گفت: این درحالی است که مبنای قانون اصل 44 نیز تقویت شرکت‌های خصوصی است نه تضعیف‌ آن.
مدیر کل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران تصریح کرد: اکنون با توجه به نظر سازمان خصوصی‌سازی شرکت توسعه اعتماد مبین آمادگی خود را برای پرداخت قسط اخیر اعلام می‌کند و این مبلغ به زودی در وجه سازمان خصوصی‌سازی واریز خواهد شد.
وی ادامه داد: همچنین شرکت توسعه اعتماد مبین در تاریخ 94/03/11 طی نامه‌ به شماره 499-03-94 از سازمان خصوصی برای پرداخت قسط اخیر به مدت 6 ماه درخواست استمهال کرده بود که در این خصوص جوابی داده نشد.

​​