تلفن همراه

خدمات سلامت روی دستگاه‌های موبایلی استاندارد می‌شوند

گسترش ابزارهای کاربردی مرتبط با سلامت و تناسب اندام باعث شده است تا عموم کاربران جدول مخصوص تعداد گام‌ها، ضربان قلب و وضعیت خواب را در اختیار داشته باشند. اما باید توجه داشت که هنوز هیچ یک از این ابزارها با قابلیت ذخیره پرونده الکترونیک مربوط به سلامت بیمار عرضه نشده‌اند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، محققان دانشگاه هاروارد در تازه‌ترین اقدام خود اعلام کردند که دستگاه‌های موبایلی به سرعت در حال تغییر هستند و همین مسئله می‌تواند آنها را به یک ابزار کاربردی در حوزه بهداشت و درمان تبدیل کند. نخستین گام در این زمینه ایجاد استانداردهایی است که به موجب آن بتواند از ابزارهای سلامت در پلتفورم‌های مختلف استفاده کرد.

نسل بعدی این ابزارهای نرم‌افزاری می‌تواند هزینه‌های مرتبط با سلامت افراد را کاهش دهد و تلاش ملی دولت آمریکا برای عرضه هرچه بهتر خدمات بهداشت و درمان را به نتیجه برساند. «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در آخرین سخنرانی خود اعلام کرد که توسعه ابزارهای درمانی شخصی برای هر یک از شهروندان از اولویت‌های دولت این کشور محسوب می‌شود.

«جاشوآ ماندل» مدیر بیمارستان کودکان بوستون و از اساتید دانشگاه هاروارد در این خصوص گفت: «طرح‌های نوآورانه ارایه شده از سوی دفتر ریاست جمهوری آمریکا به گونه‌ای تعریف شده است که بیماران از روی دستگاه موبایلی خود بتوانند با پزشک در ارتباط باشند. در این زمینه انواع جدید دستگاه‌های الکترونیکی، پلتفورم‌های ویژه و استانداردهای کاربردی مورد نیاز است».


​​