تلفن همراه

روش ابداعی آمازون برای باز کردن قفل گوشی

منبع: دنیای اقتصاد
شرکت آمازون به‌تازگی حق ثبت اختراع جدیدی به ثبت رسانده که به موجب آن کاربران وقتی گوشی شان را برای جواب دادن تماس به گوششان نزدیک می‌کنند، گوشی شکل گوششان را تشخیص می‌دهد و آنلاک می‌شود. 
در شرح جزئیات این حق ثبت از زبان سایتPatentYogi آمده که برای پیاده سازی چنین ساز و کاری از دوربین جلو گوشی هوشمند بهره برده می‌شود.
همان‌طور که در روش تشخیص اثر انگشت و تطبیق شکل آن با اطلاعات موجود در پایگاه داده نیازی به وارد کردن هیچ رمز عبوری نیست، این روش نیز کاربر را از تایپ کردن رمز عبور یا کشیدن الگویی مشخص روی صفحه برای بازکردن قفل بی نیاز می‌کند.
شاید در نگاه اول این روش تشخیص برایتان عجیب و ناکارآمد به نظر بیاید. اما جالب است بدانید، طبق بررسی‌های به عمل آمده، گوش انسان‌ها نیز به اندازه اثر انگشت آنها یکتا و بی‌مانند است. 
از این رو می‌توان با اطمینان بالایی گفت که گوشی تان با این روش تنها با شکل گوش خودتان باز می‌شود و نگرانی‌های امنیتی در مورد آن کم است. 
علاوه‌بر باز کردن قفل دستگاه، از این روش می‌توان برای تنظیم صدای اسپیکر به صورت دینامیک و پویا در حین تماس نیز استفاده کرد؛ به این صورت که وقتی گوشی کاملا چسبیده به گوش است، صدا پایین آورده می‌شود و به نسبت فاصله گرفتن آن از گوش، صدای اسپیکر افزایش می‌یابد.  
چندی پیش در اخبار دیدیم که در اندروید بعدی پشتیبانی تمام و کمالی از روش شناسایی اثر انگشت در بخش‌های مختلف سیستم‌عامل صورت می‌گیرد. حال جالب است که ببینیم آیا آمازون نیز از این روش جدید تصدیق هویتش در نسل بعدی گوشی‌های Amazon Fire Phone بهره خواهد برد یا خیر.

​​