تلفن همراه

80 درصد ترافیک موبایلی سال 2020 در اختیار شبکه 4G

با وجود کاهش درآمد خدمات مکالمات صوتی در اپراتورها، آخرین گزارش‌ها نشان داد مجموع درآمد شرکت‌های  مخابراتی جهان طی سال 2014 میلادی نسبت به سال قبل از آن رشد 2.8 درصدی را تجربه کرده که ارایه خدمات داده‌ای بیشترین تاثیر را در این روند برجا گذاشته است.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، کارشناسان مرکز تحقیقاتی ABI Research پیش‌بینی کردند بین سال‌های 2014 تا 2020 میلادی فاصله میان درآمدهای حاصل از خدمات 4G و 3G بیش از پیش افزایش میابد.

رقابت میان اپراتورهای موبایلی برای کسب درآمد ‌به‌ازای هر کاربر (ARPU) همچنان ادامه دارد، اما میانگین درآمد به‌ازای هر کاربر در شبکه 4G بالاتر است. زیرا سرعت ارایه خدمات اینترنتی و سرویس‌های مشابه در این شبکه بالاتر است و کاربران از دریافت خدمات این شبکه مخابراتی رضایت بیشتری دارند.

در سال 2015 میلادی ترافیک داده در شبکه 4G برای نخستین بیشترین سهم در ترافیک جهانی شبکه‌های مخابراتی را به خود اختصاص داد و کارشناسان هم‌اکنون پیش‌بینی کرده‌اند در سال 2020 میلادی ترافیک داده‌ها در شبکه مخابراتی 4G از 224.7 اگزابایت هم فراتر رود که این رقم 79 درصد از کل ترافیک شبکه‌های مخابراتی جهان را شامل می‌شود.

«مارینا لو» مدیر تحقیقات مرکز ABI در این خصوص گفت: «افزایش ترافیک داده‌ها و پشتیبانی گسترده‌تر از شبکه‌های مخابراتی جدید باعث شده است تا اپراتورهای موبایلی نیازی به بسته‌های تشویقی برای جذب هرچه بیشتر مشترکان خود به سمت شبکه 4G نداشته باشند. این شرایط باعث شده است تمایل کاربران خود به‌خود به سمت نسل چهارم شبکه‌های مخابراتی افزایش یابد».

این مرکز تحقیقاتی بر اساس بررسی‌های خود اعلام کرد که در زمینه میزان کسب درآمد برای سال 2014 شرکت مخابراتی China Mobile رتبه نخست را از آن خود کرده است که پس از آن دو شرکت Verizon و AT&T صاحب رتبه‌های بعدی هستند.


​​