فناوری اطلاعات

ادامه رکود در بازار جهانی مانیتور

منبع: دنیای اقتصاد
صادرات جهانی انواع مانیتور در فصل اول سال‌جاری میلادی کاهش 12 درصدی را تجربه کرده است.
مانیتورها سال‌هاست که همراهان همیشگی کامپیوترهای رومیزی خانگی بوده‌اند و به همین دلیل اهمیت زیادی هم دارند. در سال‌های اخیر اما به خاطر رونق بازار ابزارهای هوشمند قابل حمل مانند تبلت‌ها و موبایل‌های هوشمند و به دنبال آن رکورد نسبی در بازار کامپیوترهای شخصی، بازار لوازم جانبی کامپیوترهای شخصی هم رونق گذشته خودشان را از دست داده‌اند.
 
 به این ترتیب است که بازار جهانی انواع مانیتورهای کامپیوترهای شخصی حالا روزهای رکود را سپری می‌کند. جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی موسسه تحقیقاتی IDC در این زمینه نشان می‌دهد که میزان صادرات جهانی انواع مانیتور در فصل اول سال جاری میلادی به بیش از 29 میلیون دستگاه رسیده که این میزان در مقایسه با صادرات جهانی این محصولات در فصل اول سال گذشته میلادی کاهش 12 درصدی را تجربه کرده است. 
 
«پونگ هانگ» یکی از تحلیلگران موسسه IDC در این زمینه معتقد است: «با این حال اما نقاط روشن و مثبت اندکی وجود دارد؛ بازار مانیتور در ژاپن بعد از چهار فصل متوالی کاهش، در فصل اول امسال رشد فصلی 2 درصدی را تجربه کرد. به‌طور کلی اما ما انتظار داریم روند کاهش صادرات جهانی بازار مانیتور تا آینده نزدیک ادامه داشته باشد.
با این حال پیش‌بینی می‌شود بعضی بهبودهایی هم در آینده ایجاد شود که اینها بیشتر به خاطر عرضه محصولات جدید و با قابلیت‌های متفاوت خواهد بود.» کارشناسان IDC انتظار دارند که میزان صادرات جهانی انواع مانیتور در فصل دوم سال 2015 با کاهشی کمتر نسبت به فصل اول و برابر 4/ 3 درصد به 8/ 28 میلیون دستگاه برسد. 
 
در نهایت این موسسه تحقیقاتی پیش‌بینی کرده است که میزان صادرات جهانی انواع مانیتور برای کل سال 2015 به حدود 120 میلیون دستگاه برسد. با این حال اما، این موسسه تحقیقاتی تخمین زده است که تا سال 2019 صادرات جهانی مانیتور به کمتر از 104 میلیون دستگاه برسد.  مانیتورهای مجهز به تکنولوژی پس زمینه LED همچنان با سهم 5/ 98 درصدی از بازار جهانی حاکمیت این بازار را در فصل اول امسال در اختیار داشته است. از طرفی مانیتورهایی با اندازه 5/ 21 اینچی بیشتر از اندازه‌های دیگر خریدار داشته و به همین دلیل در طول 10 فصل متوالی گذشته بیشترین سهم بازار را به خودشان اختصاص داده‌اند. 
 
در نهایت سهم مانیتورهای 5/ 21 اینچی از این بازار در فصل اول سال 2015 به 8/ 23 درصد رسیده است. انتظار می‌رود مانیتورهای مجهز به تیونر تلویزیونی با رشد سالانه 9/ 10 درصدی تا سال 2016 سهم 4/ 6 درصدی از بازار جهانی مانیتور را در اختیار بگیرند. سهم این مانیتورها در سال 2015 به 4/ 5 درصد خواهد رسید. در میان شرکت‌های تولیدکننده دو شرکت LG و Samsung بیشترین سهم تولید مانیتورهای مجهز به تیونر تلویزیونی را در اختیار گرفته‌اند.

​​